Jak stworzyć dobry opis stanowiska na potrzebny rekrutacji?

Jerzy Biernacki
30.11.2020

Proces rekrutacji jest koszmarem dla większości polskich firm. Nie chodzi tutaj tylko o brak rąk do pracy, ale także o wygórowane oczekiwania kandydatów oraz konieczność – pisząc obrazowo – „odsiania” tych, którzy kompletnie nie nadają się na dane stanowisko od tych godnych zainteresowania. Jest to czasochłonne, uciążliwe i mocno angażuje nawet kilku pracowników w firmie. Jak sobie z tym poradzić, aby proces rekrutacji przebiegł sprawnie i szybko? Podstawą jest stworzenie dobrego opisu stanowiska. Najważniejsze zasady jego tworzenia znajdziesz w naszym poradniku.

Podstawowe kwalifikacje wymagane od kandydatów

Tworząc opis stanowiska nie warto przesadnie się rozwodzić i używać marketingowego języka korzyści. Istnieje bowiem ryzyko, że wielu potencjalnych kandydatów nie zrozumie, czego się właściwie od nich wymaga – zgłoszą się do procesu rekrutacji, wydłużą go, a i tak nie będą spełniać warunków pracodawcy. Dlatego lepiej sprawdzi się tutaj konkret.

Dobrym rozwiązaniem będzie wymienienie od podpunktów kluczowych kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku, dotyczących chociażby wykształcenia, doświadczenia, umiejętności czy wieku. A propos wykształcenia: radzimy nie sięgać po komunały w stylu „preferowane wykształcenie wyższe”. Jeśli chcesz mieć w firmie osobę po studiach np. inżynieryjnych, to napisz to konkretnie.

Zakres obowiązków

Tutaj również najlepiej sprawdzi się wymienienie podstawowych obowiązków od podpunktów, bez „bawienia się” w korporacyjną nowomowę. Skoro szukasz pracownika, to wiesz, w czym ma Ci on pomóc. Precyzyjnie określ obowiązki, jakie będą leżeć po stronie nowego członka zespołu. Zamiast np. „prowadzenie samochodu osobowego” należy napisać „wożenie właściciela firmy/prezesa z domu do firmy i z powrotem”.

Rada

Bardzo ważne jest także określenie godzin pracy – zwłaszcza, jeśli są one niestandardowe.

Warunki zatrudnienia

Tutaj precyzujemy to, na co nowy pracownik może liczyć po tym, jak już zostanie wybrany w procesie rekrutacji. Chcąc uniknąć niekomfortowych rozmów z osobami mającymi wysokie wymagania odnośnie do na przykład pensji, warto już w opisie stanowiska podać proponowane wynagrodzenie. Należy także doprecyzować, gdzie pracownik będzie wykonywać swoje obowiązki, jaka umowa zostanie mu zaproponowana oraz na jakie pozapłacowe elementy wynagrodzenie może liczyć (telefon, samochód etc.).

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie