Firma przyjazna młodej matce? Wystarczy wprowadzenie tych 5 udogodnień

Antoni Kwapisz
22.11.2015

Dużo mówi się o tym, że polski rynek pracy dyskryminuje, a wręcz wyklucza młode matki. Nie jest to do końca prawda, choć statystyki pokazują, że kobietom wychowującym dzieci dużo trudniej jest wrócić do pracy i znaleźć zatrudnienie. Wśród mam jedynaków pracuje 73% kobiet. Gdy w domu jest dwójka maluchów, pracę podejmuje już tylko 65% mam. W przypadku trojga pociech na powrót do pracy decyduje się tylko co druga kobieta. To kiepskie wyniki.

Dlaczego młodym mamom trudno jest wrócić na rynek pracy?

Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka, ale jednym z nich bez wątpienia jest postawa wielu pracodawców, którzy krzywym okiem patrzą na posiadające potomstwo pracownice. Kojarzą ten fakt z wiecznymi zwolnieniami, urlopami itd.

Takie problemy w rzeczywistości wynikają jednak ze złej organizacji pracy firmy. Kobieta wychowująca dzieci może być bowiem bardzo wartościowym pracownikiem, o ile firma zapewni jej kilka prostych udogodnień. Jakich? Oto te najpopularniejsze i najbardziej przez mamy pożądane.

  1. Przerwy na karmienie – są one zapewnionej każdej młodej, karmiącej matce ustawowo, ale pracodawca może zrobić dla swojej pracownicy więcej. Zamiast skazywać ją na bieganie do domu w celu nakarmienia malucha, może np. zgodzić się na to, aby zsumowany czas karmienia odjąć od nominalnego, dziennego czasu pracy. W ten sposób kobieta mogłaby np. wychodzić z biura o 13-14 i spokojnie zająć się maluchem.

  2. Elastyczne formy zatrudnienia – świetna sprawa dla młodej matki i na szczęście coraz więcej pracodawców z tego korzysta. Elastyczne formy zatrudnienia mogą zakładać np., że młoda mama przychodzi do pracy nieco później lub wcześniej z niej wychodzi, część swoich obowiązków służbowych wykonując z domu. Na wielu stanowiskach jest wręcz możliwe całkowite zrezygnowanie z przychodzenia kobiety do biura – jest Internet, są telefony, mnóstwo prac można wykonać zdalnie, wcale nie gorzej niż w siedzibie firmy, gdzie kobieta cały czas myśli, jak radzi sobie jej pociecha.

  3. Pakiet opieki medycznej dla dzieci – jeśli firmę na to stać, to jest znakomity pomysł na pokazanie, że pracodawca myśli o zadowoleniu swoich podwładnych i jest otwarty na ich potrzeby. Zamiast wręczać pracownicy kolejny karnet na siłownię czy jogę, warto w zamian zafundować jej prywatną opiekę medyczną dla dziecka. Nie jest to wcale tak drogie, jak może się wydawać. Takie gesty bardzo cementują więź pracownicy z firmą i motywują ją do jeszcze lepszej pracy.

  4. Firmowy żłobek lub przedszkole – kolejny pomysł, który przyszedł do nas z krajów Europy Zachodniej. Wiele międzynarodowych firm otwiera w swoich siedzibach żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników. W ten sposób gwarantują sobie wdzięczność młodej mamy, która będzie wniebowzięta wiedząc, że tuż obok jej pociecha ma zapewnioną fachową opiekę, w dodatku za darmo.

  5. Elastyczne podejście do kwestii urlopów – jeśli w firmie obowiązuje jasna zasada przyznawania urlopów (np. pracownicy nie powinni ich brać w okresie szczytu zamówień), to warto zrobić wyjątek dla młodej matki. Nie potrafi ona przecież przewidzieć choroby dziecka, nie wie, kiedy przedszkole będzie zamknięte i dziecko będzie wymagało opieki w domu. To miły gest, który na pewno nie zdezorganizuje pracy firmy.

Kluczowa jest jednak zwykła życzliwość i zrozumienie dla młodej matki, która musi pogodzić obowiązki wobec dziecka z tymi zawodowymi. Już sam fakt, że chce wrócić na rynek pracy potwierdza jej determinację, a to powinna być ważna cecha dla każdego pracodawcy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.