Każdy, kto pracuje na etacie, z wypiekami na twarzy wertuje kalendarz w poszukiwaniu dodatkowych dni wolnych od pracy zagwarantowanych przez ustawodawcę. Perspektywa zmienia się, gdy zaczynamy prowadzić własną firmę i zatrudniać ludzi. Wówczas takie świąteczne dni potrafią zdrowo zdezorganizować pracę przedsiębiorstwa. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, jakie dodatkowe dni wolne od pracy przysługiwać będą pracownikom w 2016 roku.
W przyszłym roku pracowników czekają przynajmniej 252 wizyty w pracy – tyle właśnie dni pracujących przypada na cały 2016. Reszta, 114 dni, to czas błogiego lenistwa i odpoczynku. Jeśli dodamy do tego przysługujące każdemu zatrudnionemu na etacie 26 dni urlopowych (jeśli osiągnął odpowiedni staż pracy), to perspektywa staje się już naprawdę sympatyczna.
Polacy generalnie są jednak dość pracowitym narodem, przynajmniej na papierze. Wcale nie mamy aż tak dużo świąt jak inne narody, w dodatku o całej 2 godziny wyprzedzamy średnią europejską pod względem tygodniowego wymiaru godzin pracy (38,5 godziny). Więcej pracują od nas tylko – to niespodzianka – Grecy, a dużo mniej np. Holendrzy. Wolne się zatem należy.
2016 rok pozwoli sprytnym pracownikom zagwarantować sobie kilka długich urlopów przy wykorzystaniu niewielu dni urlopu. Pierwsza okazja nadarzy się już na początku roku. 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy, a ponieważ przypada w środę, to wystarczy wziąć urlop w czwartek i piątek, aby cieszyć się aż 5 dniami laby.
W Wielkanoc nie poszalejemy. Przypada ona 27 marca, a więc wolny będzie też poniedziałek 28 marca. Do majówki jeszcze daleko. 1 maja w 2016 roku świętować będziemy w niedzielę (nie przysługuje zwrot tego dnia przez pracodawcę – jest tak tylko w przypadku sobót), a 3 maja we wtorek. Można więc wziąć wolny poniedziałek i cieszyć się 4 pełnymi dniami urlopu. Zielone Świątki w 2016 roku przypadają w niedzielę 15 maja.
Kolejnym majowym świętem będzie przypadające wyjątkowo wcześnie Boże Ciało. Obchodzić będziemy je 27 maja, a ponieważ jest to czwartek, warto pomyśleć o wolnym piątku i znów zagwarantować sobie 4 dni urlopu.
Jeśli chodzi o sierpień, to w tym miesiącu będzie jednak okazja do dłuższego wolnego. Święto Wojska Polskiego przypada bowiem w poniedziałek, 15 sierpnia. Mamy więc pewny przedłużony weekend.
1 listopada w 2016 roku przypadnie we wtorek, a zatem sprytni mogą sobie „zaklepać” urlop w poniedziałek i odpoczywać przez całe 4 dni. Kolejny długi weekend czeka nas niecałe dwa tygodnie później. 11 listopada szczęśliwie (ale nie dla pracodawców) wypadnie bowiem w piątek.
Wreszcie święta Bożego Narodzenia. Tutaj niestety nie ma wielkiego pola do popisu. Wigilia wypada w sobotę (ale nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy), zatem wolne będziemy mieć jeszcze tylko w poniedziałek 26 grudnia. Kiepsko jest także z Nowym Rokiem, bo ten przypadnie akurat w niedzielę.
Okazji do „darmowego” urlopowania nie będzie zatem w 2016 roku zbyt wiele. To akurat dobra informacja dla polskiej gospodarki, która zawsze odnotowuje straty w obliczu naszych ulubionych, przedłużonych weekendów.