Niewątpliwie poszczególne składniki wynagrodzenia wiążą się z wynikami pracy. Maja one różne znaczenie motywacyjne, w różny sposób przekładają się na efektywność procesu pracy, bardzo róznie oddziaływają również w sprzężeniu zwrotnym efektywność pracy-system wynagrodzeń.
Wynagrodzenie stałe(zasadnicze). Inaczej stała płaca miesięczna. Wielką zaleta tego systemu jest prostota, brak kosztów dodatkowych, związanych z funkcjonowaniem i obsługą, łatwość ewidencjonowania oraz administracji. Znaczenie dla zatrudnionych ma łatwe zrozumienie największa przejrzystość. Oparcie się na elementach stałych może ułatwić utrzymywanie dobrych stosunków międzyludzkich, co również może mieć wpływ na efektywnośc procesu pracy, ale warunkiem tego jest stabilność sytuacji przedsiębiorstwa.
Niestety praktyka stosowania sytemu opartego wyłącznie lub głównie na płacach zasadniczych pokazuje, ze jego wartośc motywacyjna jest mocno ograniczona.
Generalnie w nowoczesnych organizacjach system taki sprawia trudności w powiązaniu kosztów pracy z wynikami w całej firmie. Bardzo trudna jest do wprowadzenia mierzalność jakości i ilości pracy, jeszcze trudniejsze przełożene tego na wysokośc z założenia ''stałego'' wynagrodzenia. Wbrew pozorom w organizacjach gospodarczych ten system stosowany jest bardzo często. Dużo firm opiera się przede wszystkim na płacy zasadniczej, a inne motywatory stosowane są bardzo okazyjnie i nie mają systemowego charakteru. Jednak w większości tych firm płace znajdują się na tak niskim poziomie, ze ich związek z efektywnością pracy jest tylko ''ksiegowy'' tzn stanowią bezpieczny i minimalny czynnik kosztowy, tak że dają pracodawcy dosyć szeroki ''oddech'', nawet w przypadku zawirowan na rynku.
System taki jest dobry dla organizacji gdzie wystepuje w miarę stabilna sytuacja związana z zatrudnieniem, a bezpieczeństwo socjalne jest jednym z priorytetów w polityce zatrudnienia.
Dlatego tez systemy opatre na wynagrodzeniach zasadniczych dominują w sektorze budżetowym, w administracji różnego szczebla.W organizacjach gospodarczych sprawdzaja się dla pracowników administracyjnych oraz sekretariatów, pracowników zatrudnionych w niepelnym wymiarze czasu pracy.
Płaca zasadnicza gwarantuje zaspokojenie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nie motywuje ona w sposób silny i jednoznaczny do wzmożonego wysiłku w pracy.
Wynagrodzenie stałe powiązane z indywidualną premią motywacyjną . W tym systemie część płacy uzależniona jest od wyników pracy. Wpływ tego rozwiązania na efektywność pracy można uznać za wysoki. Występuje tu wysoka wartość motywacyjna ponieważ gratyfikacja następuje bezpośrednio po wykonaniu pracy, a jej wyniki i rezultaty można ściśle kontrolować. Wpływ na efekty indywidualne ma pozytywne postrzeganie możliwości regularnego otrzymywania gratyfikacji pieniężnej przez pracowników za własną pracę, a także mzliwość dokładnego pomiaru wykonanej pracy przez pracodawcę.
System ten przy szerokim stosowaniu jest stosunkowo trudny do prowadzenia.
Dużą zaletą tego systemu jest nastawienie na rozwój, wprowadzenie nowych produktów lub usług na rynek- przedsięwzięć, w których wyniki indywidualne powinny być zdecydowanie premiowane.