Duże zlecenie, niewystarczająca kadra. Jak rozwiązać ten problem?

Jerzy Biernacki
04.10.2021

Wiele firm doświadcza sytuacji, w której przez większą część roku w biznesie niewiele się dzieje, natomiast raz na jakiś czas pojawia się bardzo intratne zlecenie, które wymaga rzucenia wszystkich sił do jego realizacji. Jeśli znalazłeś się w takim położeniu i już wiesz, że obecna kadra jest stanowczo niewystarczająca, to możesz rozwiązać ten problem na kilka sposobów – i to bez konieczności tworzenia nowych etatów. Sprawdź i wykorzystaj nasze propozycje.

Pracownicy tymczasowi

To najbardziej oczywiste i także najpopularniejsze rozwiązanie, na jakie możesz się zdecydować. Pracownicy tymczasowi, delegowani do pracy w Twojej firmie przez agencję zatrudnienia, mogą od ręki wzmocnić bazową kadrę przedsiębiorstwa i tym samym podnieść jego produktywność.

Pamiętaj natomiast, że ten sposób sprawdzi się tylko wtedy, gdy nie masz specjalnych wymagań w stosunku do pracowników – na przykład potrzebujesz dodatkowych osób na produkcję, do wykonywania prostych prac lub masz czas, aby przyuczyć nowych pracowników.

Nadgodziny i system premiowy

Być może rozważysz pomysł z zaproponowaniem obecnym pracowników zostawania w pracy po godzinach, a nawet przychodzenia do firmy w weekend? Choć wydaje się, że nikt się na to nie zgodzi, to w rzeczywistości na pewno można spróbować. Szczególnie ci gorzej wynagradzani pracownicy czy osoby będące w trudnej sytuacji finansowej mogą chętnie przystać na Twoją propozycję, zyskując możliwość dorobienia sobie do podstawowej pensji.

Outsourcing

Jeśli potrzebujesz wsparcia profesjonalistów, nie możesz sobie pozwolić na żadne wpadki oraz nagli Cię czas (przez co nie ma opcji przyuczenia nowych pracowników), to koniecznie weź pod uwagę skorzystanie z outsourcingu.

Outsourcing świetnie sprawdza się wtedy, gdy projekt daje możliwość przekazania go do częściowej realizacji zewnętrznej firmie. Przykładowo: otrzymałeś zlecenie zbudowania dla klienta dużego sklepu internetowego. Część prac, chociażby programistycznych, możesz zlecić zewnętrznemu software house’owi, samemu skupiając się na implementacji oraz dopasowywaniu oprogramowania do oczekiwań klienta.

Wynajęcie pracowników konkurencyjnej firmy

Ten pomysł wydaje się być czystym szaleństwem, natomiast jak najbardziej może mieć sens. Jeśli wiesz, że jedna z firm z Twojej branży ma obecnie przestój i nie narzeka na nadmiar zleceń, to możesz ją zaangażować w realizację projektu w formule podwykonawcy. Kto wie, może narodzi się z tego fajna współpraca i konkurencja w przyszłości Ci się odwdzięczy?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie