Dodatek na „wczasy pod gruszą” – to wcale nie jest relikt przeszłości!

Krzysztof Jagielski
25.05.2022

Starsi czytelnicy, którzy rozpoczęli karierę zawodową jeszcze w czasach PRL-u, doskonale pamiętają dodatki na „wczasy pod gruszą”. Wypłacały je państwowe zakłady, wysyłając swoich pracowników do zakładowych ośrodków wczasowych lub dopłacając do urlopów w innych konglomeratach wakacyjnych. Okazuje się, że ten zwyczaj płynnie przeszedł do realiów gospodarki rynkowej. Nie brakuje dziś firm, które dopłacają pracownikom do wakacji. Na czym to polega? Dlaczego warto rozważyć wprowadzenie takiego rozwiązania we własnej firmie?

Czym są dodatki do wczasów?

To nic innego, jak pozapłacowy element wynagrodzenia, przyznawany pracownikowi bez związku z jego bazową pensją. Firma wypłaca taki dodatek najczęściej raz do roku, przyznając określoną kwotę do wykorzystania na cele urlopowe.

Inną formą takiego dodatku może być po prostu opłacenie przez firmę na przykład biletów lotniczych czy części kosztu wycieczki z biura podróży. Cel jest zawsze taki sam: ułatwić pracownikowi udanie się na wypoczynek w okresie wakacyjnym, na czym korzysta zarówno sam pracownik, jak i jego pracodawca.

W niektórych firmach nie ma dodatków do wczasów dla pracowników, natomiast pracodawcy oferują premie na opłacenie wakacji dla dzieci. Mogą na to liczyć pracownicy, którzy przedstawią dowód zakupu np. wyjazdu kolonijnego, ewentualnie po prostu oświadczający, że przeznaczą przyznane środki na wypoczynek dziecka.

To bardzo dobry sposób na zacieśnienie relacji z pracownikami

Jeśli w Twojej firmie nie ma zwyczaju wypłacania pracownikom dodatków wakacyjnych, to powinieneś rozważyć wprowadzenie takiego rozwiązania. Dlaczego? Oto najważniejsze korzyści, jakie może z tego tytułu odnieść Twoje przedsiębiorstwo:

  • wzrost motywacji do pracy,
  • poprawa atmosfery w zespole,
  • zminimalizowanie ryzyka przepracowania i frustracji pracowników,
  • poprawa wizerunku pracodawcy,
  • wzmocnienie więzi pracowników z firmą,
  • niejako zmuszenie pracowników do brania urlopów w okresie spowolnienia w firmie (tzw. sezon ogórkowy).

Dodatki na wczasy oczywiście stanowią obciążenie dla firmowego budżetu, natomiast mogą być alternatywą dla rocznych premii czy nagród świątecznych – w takiej sytuacji uzgodnij to z samymi pracownikami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie