Dlaczego najlepszy kandydat odrzucił ofertę pracy? Klasyczne przyczyny

Marek Szydełko
10.01.2022

Rekrutowanie pracowników jest szalenie trudnym zadaniem, zwłaszcza na obecnym rynku pracy. Tym bardziej dotkliwa dla pracodawcy będzie sytuacja, w której był już tylko o krok od zatrudnienia niemal idealnego kandydata, który jednak ostatecznie odmówił przyjęcia oferty pracy. W takim momencie warto się zastanowić, co mogło być tego przyczyną. Te najbardziej prawdopodobne omawiamy w naszym artykule.

Nieatrakcyjne wynagrodzenie

Jest to typowy problem, który mógł stanąć na przeszkodzie w zatrudnieniu nowego pracownika. Jeśli rzeczywiście był to bardzo dobry kandydat, posiadający wysokie kwalifikacje zawodowe, to z pewnością miał również adekwatne oczekiwania płacowe. Najwyraźniej nie byłeś w stanie ich spełnić lub też nie przygotowałeś się odpowiednio do rekrutacji, nie orientując się, jakie stawki obowiązują w Twojej branży na podobnych stanowiskach.

Brak pożądanych przez pracownika benefitów

Kwestia wynagrodzenia wcale nie musi być kluczowym kryterium przy wyborze pracodawcy. Szczególnie na pewnym poziomie płacowym kandydaci zaczynają zwracać uwagę na zupełnie inne aspekty, w tym proponowane im benefity. Pamiętaj, że nie chodzi tutaj tylko o prywatną opiekę medyczną czy samochód służbowy, ale coraz częściej także o elastyczne godziny pracy czy możliwość wykonywania swoich obowiązków zdalnie.

Zła opinia o pracodawcy

Ten powód jest bardzo prawdopodobny w sytuacji, gdy teoretycznie wszystko przemawiało za tym, że kandydat przyjmie ofertę. Uzgodniliście warunki zatrudnienia, rozmowa kwalifikacyjna przebiegła w świetnej atmosferze, ale ostatecznie otrzymałeś odmowę. Powinno Cię to skłonić do sprawdzenia, czy przypadkiem Twoja firma nie ma złej opinii wśród pracowników, co rzutuje na jej wizerunek i może być poważną przeszkodą na drodze do pozyskiwania najlepszych kandydatów.

To był tylko test

Zawsze warto też wziąć pod uwagę fakt, że kandydat wcale nie był zainteresowany podjęciem pracy w Twojej firmie. Zgłosił się do procesu rekrutacyjnego tylko po to, aby wysondować sytuację rynkową, dowiedzieć się, jakie wynagrodzenie mógłby uzyskać w konkurencyjnej firmie i tym samym wzmocnić swoją pozycję negocjacyjną w rozmowach z obecnym pracodawcą o przedłużeniu umowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.