4 powody, dla których powinieneś zatrudnić w swojej firmie osobę niepełnosprawną

Mateusz Nowak
02.05.2016

W biznesie trzeba się kierować przede wszystkim interesem firmy i wynikiem finansowym, ale wbrew pozorom jest tutaj także miejsce na empatię. Tym bardziej, że ona także może się opłacić. Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej w swojej firmie jest bardzo dobrym pomysłem. Nie tylko dlatego, że wyciągamy pomocną dłoń do człowieka zagrożonego wykluczeniem społecznym, ale także realnie inwestujemy w rozwój biznesu. Oto 4 powody, dla których naprawdę warto zatrudnić osobę niepełnosprawną.

  1. To się opłaca! - zatrudniając osobę niepełnosprawną, która jest ujęta w ewidencji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przedsiębiorca może uzyskać bardzo wysokie dofinansowanie do utworzonego stanowiska. Miesięczna refundacja może wynieść nawet 90% pensji pracownika. Warto pamiętać, że ten przywilej przysługuje każdemu przedsiębiorcy, bez względu na liczbę zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Wyjątek stanowią firmy zatrudniające powyżej 25 osób – w ich przypadku odsetek niepełnosprawnych pracowników musi wynosić 6%. Dodatkowo przedsiębiorca może uzyskać wysokie dofinansowanie do szkoleń i kursów organizowanych dla niepełnosprawnych pracowników.
  2. Zyskujesz bardzo dobrego pracownika – zdecydowana większość pracodawców w ankietach przyznaje, że niepełnosprawni pracownicy są bardziej wydajni i oddani firmie niż ich pełnosprawni koledzy. Powód jest prosty – bardzo szanują daną im szansę, wiedzą bowiem, że bez pracy są skazani na wykluczenie społeczne i zawodowe. Starają się więc podwójnie. Oczywiście nie jest to regułą, ale jednak można przyjąć, że niepełnosprawny pracownik będzie znakomitą inwestycją w rozwój Twojej firmy. Warto także zauważyć, że osoby niepełnosprawne (szczególnie młode), są często znakomicie wykształcone.
  3. Motywujesz zespół – niepełnosprawny pracownik podnosi jakość zespołu, ponieważ staje się dobrym przykładem dla swoich pełnosprawnych kolegów. Dużo trudniej jest już im np. symulować pracę widząc, jak stara się pracownik mający pewne ograniczenia fizyczne. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w ten sposób tworzy się lepsza atmosfera w miejscu pracy, zespół może czuć się odpowiedzialny za pomaganie niepełnosprawnemu koledze, a to motywuje i daje dodatkowy bodziec w zawodowej rutynie.
  4. Tworzysz firmę wrażliwą społecznie – to rewelacyjnie wpływa na budowanie zaufania do marki. Nie jest żadną tajemnicą, że firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne (na uczciwych, dobrych warunkach), są hołubione przez media, samorządy i polityków. Gwarantujesz więc sobie darmowy, pozytywny PR i możesz na tym tworzyć rozpoznawalność firmy. Klienci także chętnie korzystają z usług firm odpowiedzialnych i wrażliwych społecznie. Wydają się one bardziej ludzkie.

Nie ma więc żadnych wątpliwości – naprawdę warto zatrudniać osoby niepełnosprawne, szczególnie na stanowiskach, które nie wymagają efektywności ruchowej czy mechanicznej, ale wyłącznie umysłowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie