Zakładanie firmy – nie tak straszne, jak się wydaje

Mariusz Siwko
08.06.2015

Czy w Polsce można założyć firmę w 15 minut? Można i coraz więcej nowych przedsiębiorców się o tym przekonuje. Od lat lansowana idea „jednego okienka” działa, choć jeszcze nie idealnie. Na pewno jednak w porównaniu do sytuacji sprzed np. 5 lat dużo łatwiej jest obecnie założyć w naszym kraju własny biznes. Trzeba jednak pamiętać o kilku drobnych pułapkach.

Zakładanie firmy – od czego zacząć?

Mimo tego, że Polacy generalnie mają tendencję do widzenia rzeczywistości wyłącznie w czarnych barwach, to nie sposób nie zauważyć, jak potężne zmiany zaszły w naszym sektorze biurokratycznym. Obecnie osoba chcąca założyć własną działalność gospodarczą musi posiadać praktycznie tylko trzy rzeczy: dowód osobisty, komputer z dostępem do sieci i nazwę swojej wymarzonej firmy. Tę ostatnią zawsze można zmienić, dlatego na początek można zastosować wersję roboczą.

Kolejnym krokiem jest wejście na stronę www.firma.gov.pl, na której znajdziemy prowadzący przyszłego przedsiębiorcę krok po kroku panel do zarządzania procesem zakładania działalności gospodarczej. Wystarczy postępować zgodnie z procedurami, a całość nie zajmuje więcej niż 15-20 minut. Oczywiście pod warunkiem, że mamy pod ręką wszystkie dokumenty i dobrze wiemy, jaki rodzaj działalności zamierzamy prowadzić.

Ideą tego elektronicznego „jednego okienka” jest to, aby informację o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej otrzymały wszystkie urzędy, które są tym faktem zainteresowane. W praktyce dokumentacja w formie elektronicznej po kolei trafia do poszczególnych instytucji, aby wyręczyć w tym obowiązku przedsiębiorcę. System działa naprawdę bardzo sprawnie i szybko.

Większość z nas nie założy firmy wyłącznie przez Internet

Niestety, założenie firmy przez Internet od A do Z jest w większości przypadków niemożliwe. Powodem jest to, że niewielu Polaków posiada podpis elektroniczny. Mimo trwającej od lat kampanii na rzecz jego uruchamiania, w praktyce większość z nas nawet nie wiem, czym ten podpis elektroniczny jest. Na przeszkodzie stoją też pieniądze. Koszt rocznego utrzymania tzw. podpisu kwalifikowanego wynosi około 200 złotych netto.

Zamiast starać się o podpis elektroniczny, większość przyszłych przedsiębiorców woli więc pofatygować się do własnego urzędu gminy i tam osobiście potwierdzić zgodność danych umieszczonych w formularzu rejestracji działalności gospodarczej. W urzędzie musimy stawić się z wydrukowanym wnioskiem i mamy na to 7 dni od czasu wysłania wniosku przez Internet. Wyjścia z domu więc nie unikniemy.

Na tym jednak wizyty w urzędach się nie kończą. Przedsiębiorca, który zamierza być płatnikiem VAT, będzie jeszcze musiał pofatygować się do Urzędu Skarbowego i złożyć stosowną deklarację. Kolejnym urzędem na naszej drodze do oficjalnego uruchomienia działalności gospodarczej jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W nim dokonujemy wyboru formy ubezpieczenia.

Co to jest ePUAP?

Wspomniany wcześniej podpis elektroniczny nie jest jedynym narzędziem pozwalającym nam założyć firmę w 100% przez Internet. Zamiast niego warto się postarać o dostęp do profilu zaufanego, który jest uruchamiany na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej, czyli ePUAP.

Ideą ePUAP jest umożliwienie petentom wysyłania i odbierania dokumentacji z ZUS, US i urzędów gmin. Każdy obywatel ma mieć dzięki temu bezpośredni i szybki kontakt z każdą z tych instytucji, nie musząc przy tym odwiedzać ich z osobna. Aby nawiązać elektroniczną korespondencję z urzędami nie musimy posiadać podpisu elektronicznego. Własny profil zaufany umożliwi więc założenie firmy w 100% przez Internet.

Aby uzyskać dostęp do platformy ePUAP musimy się zarejestrować na stronie www.epuap.gov.pl, a później osobiście stawić się w ZUS i US i tam potwierdzić złożone dane oraz odebrać login. Wszystko jest bardzo proste, a w przyszłości ten wysiłek się nam zwyczajnie opłaci – unikniemy kolejnych wizyt w urzędach.

Zakładanie firmy w Polsce jest łatwe, praktycznie 90% tego procesu załatwimy przez Internet i naprawdę nie ma tu na co narzekać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie