Wynajem długoterminowy samochodu dla firmy – kiedy to może się opłacać?

Krzysztof Jagielski
30.12.2022

Wynajem długoterminowy to coraz popularniejsza forma finansowania samochodu. Polscy kierowcy szybko przekonują się do tego rozwiązania, o czym świadczą statystyki. Już blisko co trzecie auto wyjeżdżające z salonu w Polsce jest finansowane właśnie poprzez wynajem. Gros stanowią auta użytkowane przez przedsiębiorców, zarówno na cele prywatne, jak i związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Czy wynajem długoterminowy samochodu dla firmy rzeczywiście ma sens? Jak najbardziej, a w niektórych sytuacjach wręcz może być bardzo opłacalny. Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy to umowa, w ramach której wynajmujący użycza samochód najemcy na określonych zasadach, w zamian za comiesięczną opłatę abonamentową. Umowa jest zawierana na minimum 24 miesiące.

Wysokość opłaty abonamentowej zależy przede wszystkim od ceny początkowej samochodu oraz przewidywalnego spadku jego wartości w okresie użytkowania. Dodatkowo do opłaty doliczana jest obsługa pojazdu przez wynajmującego, czyli serwisowanie, sezonowa zmiana opon, pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, ewentualna likwidacja szkody czy samochód zastępczy na czas naprawy.

Po zakończeniu umowy najemca zwraca samochód, który podlega ekspertyzie – ma ona na celu wykazanie, czy przypadkiem nie doszło do nadmiernego wyeksploatowania pojazdu, co wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Jeśli wszystko jest w porządku, to strony dziękują sobie za współpracę lub mogą od razu zawrzeć kolejną umowę, w ramach której najemca przesiądzie się do innego fabrycznie nowego samochodu.

Najważniejsze zalety wynajmu z punktu widzenia przedsiębiorcy

Nie ma przypadku w tym, że wynajem długoterminowy – choć dostępny również dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej – budzi największe zainteresowanie wśród przedsiębiorców. Właściciel biznesu może odnieść szereg korzyści wynikających z wynajęcia samochodu, a najważniejsze z nich to:

  • Optymalizacja podatkowa – każda faktura za abonament stanowi koszt uzyskania przychodu, włącznie z wliczoną opłatą za ubezpieczenie, serwis, samochód zastępczy czy wymianę opon.
  • Brak kosztów na start – wynajem może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy nie chcą się pozbywać gotówki, woląc ją zachować na inwestycje czy poduszkę finansową. W przypadku tej formy finansowania zwykle nie ma konieczności wnoszenia wpłaty inicjalnej.  
  • Niski koszt – kwota abonamentu zawsze jest znacznie niższa w porównaniu z ratą leasingu, ponieważ spłacamy wyłącznie utratę wartości pojazdu oraz obsługę serwisową i ubezpieczenie.
  • Wygoda – wynajem na pewno jest bardzo wygodnym rozwiązaniem z uwagi na scedowanie wszystkich obowiązków eksploatacyjnych na wynajmującego. Szczególnie docenią to przedsiębiorcy, którzy planują wynająć flotę pojazdów.

Wady wynajmu długoterminowego, z których trzeba sobie zdawać sprawę

Dla wielu osób podstawową wadą wynajmu jest fakt, iż po zakończeniu umowy zostajemy bez samochodu – pomimo regularnego ponoszenia opłaty abonamentowej. Jest to wyłącznie kwestia psychologiczna.

Oczywiście samochód po zakończeniu umowy można wykupić na własność, przy czym trzeba pamiętać, że kwota wykupu będzie adekwatna do aktualnej ceny rynkowej samochodu, co niekoniecznie się opłaci, a przede wszystkim będzie generować spory koszt. W takiej sytuacji wielu przedsiębiorców rozważa wzięcie wynajmowanego wcześniej samochodu w leasing.

Pamiętajmy również, że w wariancie wynajmu właścicielem samochodu cały czas pozostaje wynajmujący, który w umowie może narzucić najemcy konkretne warunki użytkowania auta – na przykład roczny limit kilometrów, po którego przekroczeniu ponosi się dodatkowe opłaty.

Kiedy wynajem może być opłacalny?

Wynajem długoterminowy samochodu to rozwiązanie godne rozważania w sytuacji, gdy nie masz zamiaru wykupywać auta po zakończeniu umowy, tylko zawrzeć kolejną i przesiąść się do nowego pojazdu. Odpadają Ci wówczas koszty podatkowe związane ze sprzedażą wykupionego samochodu, oszczędzasz też czas i nerwy, co dla wielu przedsiębiorców ma kluczowe znaczenie.

Wynajem długoterminowy może się opłacać również w sytuacji, gdy decydujesz się na wynajęcie samochodu bardzo wysokiej klasy, bez wnoszenia wpłaty inicjalnej (na którą nie masz środków), a jednocześnie osiągasz spore comiesięczne przychody. Wówczas faktura za abonament pozwoli Ci istotnie obniżyć zobowiązania podatkowe, de facto w znacznej części kompensując się w kosztach działalności.

Może jednak leasing?

Oczywistą alternatywą dla wynajmu długoterminowego jest leasing, wciąż statystycznie wybierany przez 80% polskich przedsiębiorców. Leasing jest bezdyskusyjnie korzystniejszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy planujesz wykupić auto od finansującego i później jeszcze przez długi czas użytkować i amortyzować je w działalności.

Jeśli natomiast preferujesz częstą zmianę samochodu, a do tego przemawia do Ciebie komfort, jaki zapewnia wynajem długoterminowy, to poważnie rozważ właśnie tę opcję. Najlepiej po prostu wybierz się do salonu dealera jakiejś marki i poproś o przygotowanie dwóch ofert finansowania – w wariancie leasingu oraz wynajmu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie