W oderwaniu od negatywnych skojarzeń, czyli kilka słów o restrukturyzacji z nieco innej perspektywy

Mateusz Nowak
02.09.2019

Transformacja ustrojowa z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku - to właśnie wtedy do słowa „restrukturyzacja” przylgnęła łatka, z miejsca skazująca firmę na upadłość, a w najlepszym przypadku – ogromne problemy finansowe. Dziś sprawa ma się zupełnie inaczej - coraz więcej świadomych przedsiębiorców traktuje ten proces jako impuls do rozwoju, szansę na wprowadzenie pozytywnych zmian i wzmocnienia swojego biznesu. Dzięki projektowi „Przepis na Rozwój” mikro, małe i średnie firmy z terenu województwa łódzkiego mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe, by przejść przez restrukturyzację w najlepszy możliwy sposób – bezboleśnie i z całym pakietem korzyści!

Zrywając ze stereotypem

Unowocześnienie produktu, rozbudowa kadry, relokacja środków czy ewaluacja dotychczasowej drogi rozwoju – dziś specjaliści od procesów restrukturyzacyjnych traktują ją jak lifting, naturalną zmianę, a nie ostatnią deskę ratunku dla firmy. – Myśląc o niej w ten sposób, możemy z łatwością doprowadzić do poprawy wydajności i efektywności funkcjonowania zakładu pracy – i takie podejście staramy się propagować wśród podmiotów, które chciałyby skorzystać z naszego projektu  – mówi Magdalena Kozińska, Kierownik Działu Projektów Operatorskich w HRP.

Przepis na… restrukturyzację?

Projekt „Przepis na Rozwój 1”, o wartości prawie 42 mln zł, realizowany jest przez HRP we współpracy z Łódzką Izbą Przemysłowo-Handlową, Polską Izbą Firm Szkoleniowych oraz Fenix Poland. Jego celem jest zwiększenie konkurencyjności firm z sektora MŚP z terenu województwa łódzkiego. – Część środków finansowych z projektu przeznaczamy na wsparcie tych firm, które zamierzają skorzystać z usług profesjonalistów przy opracowywaniu i wdrażaniu koncepcji rozwoju działalności lub planu restrukturyzacji. Dlatego 22 sierpnia ogłosiliśmy specjalny, dedykowany nabór dla tych firm, które takie wsparcie chciałyby wykorzystać – zapewnia Magdalena Kozińska.

Aby skorzystać z dofinansowania, MŚP z województwa łódzkiego muszą potwierdzić, że do tej pory nie otrzymały wsparcia w ramach projektu „Przepis na Rozwój 1”, być w trakcie procesów restrukturyzacyjnych, a finalnie – zadeklarować wykonanie i wdrożenie planu rozwoju/planu restrukturyzacji w projekcie.

Zmiana na wagę złota

Do każdego procesu należy podchodzić w sposób indywidualny, biorąc pod uwagę cały szereg czynników zewnętrznych, wewnętrzną sytuację firmy, otoczenie biznesowe, konkurencję oraz rentowność projektu. Dla każdego biznesu spektrum restrukturyzacji będzie inne – warto więc skorzystać z usług fachowego doradcy, który dokona głębokiej analizy biznesowej firmy i stworzy odpowiedni plan. - Czasem wystarczy zredukowanie kwoty wierzytelności, a innym razem, konieczna będzie zmiana modelu biznesowego czy transformacja organizacyjna. Jeśli na przeszkodzie stoją względy finansowe – z pomocą przychodzi projekt „Przepis na Rozwój 1”. Szczegółowe informacje o zasadach naboru i warunkach uczestnictwa w projekcie znajdują się na stronie: www.przepisnarozwoj.eu – podkreśla Magdalena Kozińska, Kierownik Działu Projektów Operatorskich w HRP.

Strach ma wielkie oczy – zwłaszcza jeśli na szali kładziemy rentowność i dalsze funkcjonowanie naszego biznesu, w rozwój którego włożyliśmy zwykle niemały wysyłek. Warto jednak zagłębić się w szczegóły procesów restrukturyzacyjnych i poznać dokładnie ich mechanizmy. Wtedy okaże się, że jest to doskonały przepis na rozwój.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie