Każdy przedsiębiorca wie, że podstawowym dokumentem rozliczeniowym w relacjach biznesowych jest faktura. Zdecydowana większość firm wystawia je samodzielnie, natomiast ciekawostką jest fakt, że przepisy dopuszczają także tzw. samofakturowanie. Wyjaśniamy, na czym to właściwie polega.
Samofakturowanie to procedura, w której nabywca towarów lub usług może wystawiać faktury w imieniu i na rzecz sprzedawcy. Jest to w pełni legalne i zostało uregulowane w art. 106d ustawy o VAT
Nabywca towaru lub usługi może wystawić fakturę dla siebie tylko pod dwoma warunkami:
Element wyróżniający fakturę wystawioną w ramach samofakturowania
Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 17 ustawy o VAT, faktura wystawiona w ramach samofakturowania musi zawierać dopisek „samofakturowanie”. Jest to obowiązkowy element takiego dokumentu, bez którego nie będzie on podlegać księgowaniu.
Samofakturowanie, choć może się wydawać dziwne, ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim przenosi obowiązek fakturowania na nabywcę, co może być bardzo wygodne dla sprzedawców, zwłaszcza tych, którzy mają spore opborty i na co dzień wystawiają mnóstwo dokumentów.
Jeśli umowa między stronami jest jasna i eliminuje pola do nadużyć, to taka forma rozliczeń może być całkiem wygodna zarówno dla nabywcy, jak i sprzedawcy.