Wejście na giełdę to zawsze ogromne wydarzenie dla firmy. Stanowi dowód na to, że przedsiębiorstwo się rozwija i zamierza jeszcze wzmocnić swoją pozycję na rynku. Mimo to wielu przedsiębiorców, którzy mają instrumenty, by przekształcić swoje biznesy w spółki giełdowe, nie decyduje się na ten krok. Powodem są obawy o niekontrolowany wzrost działalności, co może się skończyć szybkim upadkiem. Czasami jednak warto zaryzykować. W tym poradniku dzielimy się z Tobą największymi korzyściami związanymi z przekształceniem firmy w spółkę giełdową.
Nie powinno Cię zdziwić to, że spółki giełdowe są znacznie lepiej odbierane przez potencjalnych kontrahentów biznesowych. Takie firmy kojarzymy z solidnością, profesjonalizmem i bardzo dużymi możliwościami w zakresie realizacji zleceń. Wejście na giełdę jest więc naturalnym krokiem dla przedsiębiorstwa, które konsekwentnie buduje swój prestiżowy wizerunek i chce wkroczyć do pierwszej ligi firm w swojej branży.
Banki uwielbiają spółki giełdowe. Jeśli więc planujesz w najbliższym czasie pozyskać duże finansowanie na jakiś projekt, to rozważ wcześniejsze wejście na giełdę. Spółki akcyjne są bardzo wiarygodnymi klientami dla banków. Dlatego te chętniej udzielają im kredytów i oferują znacznie korzystniejsze warunki – włącznie z rezygnacją z dodatkowych zabezpieczeń.
Warto wiedzieć
Gdy przekształcisz firmę w spółkę giełdową, zyskasz bardzo mocną kartę przetargową w negocjacjach z bankiem. Może się okazać, że „nagle” bank, który wcześniej nie chciał Ci udzielić kredytu, zmieni swoje podejście o 180 stopni.
Spółkom giełdowym o wiele łatwiej jest zarządzać swoim długiem, co pozwala szybciej wyjść na prostą i uniknąć destabilizacji finansowej. Jako spółka akcyjna będziesz mieć możliwość emisji akcji, które będą stanowić konwersję zadłużenia. Po ich upłynnieniu spłacisz swoje zobowiązania, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Ponadto spółka giełdowa może wykorzystać akcje w formie wkładu niezbędnego do przejęcia innego przedsiębiorstwa czy zainwestowania w jakiś projekt. Nie musi przy tym angażować żywej gotówki, co pozytywnie wpłynie na jej płynność finansową.
Te korzyści są oczywiste i powinny dać Ci do myślenia. Pamiętaj jednak, że wejście na giełdę wiąże się również z dużym ryzykiem. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji rozważ wszystkie argumenty, a najlepiej skorzystaj z doradztwa giełdowego.