Pełnomocnictwo dla księgowego: czemu służy i jak go udzielić?

Antoni Kwapisz
10.05.2019

Prowadzenie księgowości prężnie działającej firmy jest bardzo czasochłonne i na dłuższą metę męczące. Dlatego praktycznie każdy przedsiębiorca, po osiągnięciu pewnego etapu rozwoju biznesu, decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalnej księgowej lub księgowego: czy to tworząc etat dla specjalisty w firmie czy decydując się na usługę w ramach outsourcingu. Niezależnie od wybranej formy współpracy zawsze warto udzielić księgowemu stosownego pełnomocnictwa. Dlaczego? Jak to zrobić?

Po co księgowemu pełnomocnictwo?

Udzielenie księgowemu pełnomocnictwa do reprezentowania przedsiębiorcy przed różnymi organami administracji publicznej jest bardzo rozsądnym posunięciem – oczywiście pod warunkiem, że ufasz specjaliście i jego kompetencjom.

Dzięki temu przedsiębiorca nie musi już osobiście fatygować się do urzędów w celu np. złożenia wyjaśnień. Nie musi też samodzielnie podpisywać dokumentów przekazywanych np. do Urzędu Skarbowego, co byłoby bardzo uciążliwe i niepotrzebnie odciągało właściciela od zarządzania biznesem. 

Pełnomocnictwo daje również księgowemu prawo do reprezentowania przedsiębiorcy w razie wszczęcia kontroli skarbowej czy innych czynności wyjaśniających. Specjalista będzie o wiele sprawniej współpracować z kontrolerami, co przyspieszy procedurę, a przedsiębiorcy pozwoli się skupić na ważniejszych sprawach.

Rada

Jeśli korzystasz z outsourcingu usługi księgowej, np. w ramach księgowości internetowej, to dobrze sprawdź firmę, której zamierzasz udzielić pełnomocnictwa. Upewnij się, że m.in. posiada ona ubezpieczenie OC.

Jak udzielić pełnomocnictwa księgowemu?

Najprościej będzie zrobić to na formularzu CEIDG-1, gdzie w specjalnej rubryce wystarczy podać dane księgowego, ustanawiając go tym samym pełnomocnikiem firmy. To jednak nie wszystko. Jeśli księgowy ma reprezentować przedsiębiorcę przed Urzędem Skarbowym, konieczne będzie również wystawienie mu szczegółowych pełnomocnictw:

  • UPL-1 – pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanych drogą elektroniczną.
  • PPO-1 – pełnomocnictwo ogólne.
  • PPS-1 – pełnomocnictwo szczególne.
  • PPD-1 – pełnomocnictwo do otrzymywania doręczeń.

Można także udzielić księgowemu pełnomocnictwa do reprezentowania firmy przed ZUS. W tym celu należy wypełnić:

  • PEL – pełnomocnictwo do wykonywania czynności prawnych w relacjach z ZUS.
  • PEL-Z  - załącznik do pełnomocnictwa PEL.
  •  PEL-K – upoważnienie do reprezentowania płatnika składek podczas kontroli ZUS.

Na koniec wyjaśnijmy, że każde pełnomocnictwo można w dowolnej chwili odwołać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie