Obowiązki pracodawcy w czasie fali upałów

Mateusz Rąbalski
24.11.2017

Upał to dobra sytuacja dla osób przebywających na urlopie, ale znacznie gorsza dla tych, którzy muszą pracować, szczególnie na świeżym powietrzu. Polski Kodeks pracy wyraźnie reguluje obowiązki pracodawcy wobec pracowników wykonujących swoje zadania w czasie fali upałów. Jako przedsiębiorca musisz zadbać o to, by osoby zatrudnione w Twojej firmie miały komfortowe warunki do pracy, gdy słupki rtęci szybko pną się do góry.

Zapewnienie napojów

Jeśli zatrudniasz osoby pracujące na otwartej przestrzeni, to w czasie upałów musisz im zapewnić napoje. Obowiązek ten jest nakładany na pracodawców już w momencie, gdy temperatura przekracza 25° Celsjusza. W przypadku osób pracujących w pomieszczeniach, obowiązek zapewnienia napojów pojawia się przy temperaturze przekraczającej 28° Celsjusza.

Oczywiście pisząc o „napojach”, mamy na myśli wodę – i tak też interpretuje to prawodawca. Pracownicy nie mogą sobie wybierać ani rodzaju wody, ani żądać od pracodawcy dostarczenia im innych napojów, np. słodzonych czy soków. Obowiązek dotyczy czystej wody pitnej, najlepiej niegazowanej i dostarczanej w butelkach. Wody powinno być tyle, aby zaspokoiła potrzeby pracowników.

Pamiętaj!

Pracodawca nie ma prawa wypłacać pracownikom ekwiwalentu za wodę. Pracownicy natomiast nie mogą się takiego ekwiwalentu domagać.

Jeśli nie dopełnisz swojego obowiązku i pracownicy poinformują o tym Inspekcję Pracy, będzie Ci grozić grzywna w wysokości od 1000 do 30000 złotych.

Skrócenie czasu pracy

Jeśli w kraju panuje fala upałów i praca w takich warunkach jest szczególnie uciążliwa dla pracowników, pracodawca może podjąć decyzję o skróceniu dnia pracy lub też zmianie godzin jej wykonywania, np. od wczesnego ranka czy wieczorem. Bardzo ważne jest natomiast to, że z tego tytułu nie można obniżyć pracownikom wynagrodzenia.

Częstym rozwiązaniem stosowanym przez pracodawców w okresie upałów jest przenoszenie produkcji na godziny nocne. Pracownik musi jednak wyrazić zgodę na wykonywanie swoich obowiązków w nocy. Z tego tytułu będą mu też przysługiwać przywileje określone dla pracy nocnej.

Pamiętaj

Jeśli temperatura w miejscu pracy przekracza 30° Celsjusza, a wilgotność powietrza utrzymuje się powyżej 65%, zabroniona jest praca pracowników młodocianych. Specjalne przywileje należą się też kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz osobom starszym. Powinieneś uwzględnić dla nich dodatkowe przerwy.

Pracodawca nie ma natomiast obowiązku montowania w miejscu pracy klimatyzatorów – jest to wyłącznie jego dobra wola.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie