Od 2025 roku w życie weszły nowe przepisy zmieniające definicję budynku i budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Dotychczas przedsiębiorcy opierali się na przepisach prawa budowlanego, jednak teraz regulacje te zostały umieszczone bezpośrednio w przepisach podatkowych. Pisząc wprost: w niektórych przypadkach trzeba będzie sięgnąć głębiej do kieszeni. Zapraszamy po szczegóły.
Zgodnie z nowymi przepisami, budynkiem jest obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, który posiada fundamenty i dach, a także instalacje niezbędne do jego użytkowania. Co istotne, z tej kategorii wykluczono obiekty przeznaczone do przechowywania materiałów sypkich, ciekłych czy gazowych, co oznacza, że różnego rodzaju zbiorniki przestaną być traktowane jako budynki. W efekcie przedsiębiorcy korzystający z nich w działalności zapłacą niższy podatek.
Budowlą jest teraz każdy obiekt niewpisany do definicji budynku, ale ujęty w załączniku nr 4 do Ustawy. Oznacza to, że elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne, magazyny energii, fundamenty pod maszyny czy inne obiekty techniczne będą podlegały opodatkowaniu jako budowle.
Nowe przepisy przewidują również możliwość opodatkowania budowli znajdujących się w budynkach, co wcześniej budziło kontrowersje i często prowadziło do sporów podatkowych.
Nowy podział na budynki i budowle ma bezpośredni wpływ na sposób ich opodatkowania, ponieważ w przypadku budynków podatek jest naliczany od ich powierzchni użytkowej, a w przypadku budowli wynosi 2% wartości księgowej brutto.
Niektóre firmy mogą potrzebować opinii rzeczoznawcy majątkowego, aby poprawnie sklasyfikować swoje nieruchomości i uniknąć błędów w deklaracjach podatkowych.
Nowe przepisy przynoszą natomiast korzyści dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Od 2025 roku garaże znajdujące się w budynkach mieszkalnych są opodatkowane tak samo jak reszta budynku – niższą stawką, jeśli są użytkowane zarówno prywatnie, jak i na cele służbowe. Jednak przedsiębiorca, który przeznaczy garaż wyłącznie na działalność gospodarczą, nadal będzie płacił wyższą stawkę.