Kilometrówka zamiast środka trwałego – kiedy ma to sens?

Maciej Piwowski
13.04.2023

Wprowadzenie samochodu osobowego do ewidencji środków trwałych jest najpopularniejszym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców. Pozwala optymalizować podatki poprzez odliczanie kosztów eksploatacji pojazdu. Warto natomiast wiedzieć, że istnieje alternatywne rozwiązanie – kilometrówka. Kiedy będzie to lepszy wybór, niż zaliczenie auta do środków trwałych? Oto kilka przykładów.

Nie chcesz amortyzować samochodu w firmie

Wprowadzenie pojazdu do ewidencji środków trwałych pozwala je amortyzować, czyli – pisząc w dużym uproszeniu – zyskać stały, comiesięczny koszt uzyskania przychodu tylko z samego faktu eksploatowania samochodu w działalności. Nie wszyscy przedsiębiorcy chcą jednak z tego korzystać. Jeśli nie masz takiej potrzeby (nie zależy Ci na tego typu koszcie), to zostań przy kilometrówce.

Auto jest dość leciwe i mało wartościowe

Wiąże się to z poprzednim akapitem. Jeśli samochód nie jest zbyt wartościowy, to jego amortyzacja nie przyniesie wielkich korzyści podatkowych – miesięczny koszt z tytułu amortyzacji będzie po prostu stosunkowo niski.

Planujesz wkrótce sprzedać samochód

W takiej sytuacji powstrzymaj się przed wprowadzeniem pojazdu do ewidencji środków trwałych, ponieważ jego sprzedaż po wycofaniu z ewidencji będzie się wiązać z koniecznością wystawienia faktury (osiągniesz przychód z działalności). Jeśli natomiast nie zaliczałeś żadnych wydatków podnoszących wartość pojazdu do kosztów, a zwykłe wydatki eksploatacyjne rozliczałeś na podstawie kilometrówki, to sprzedaż auta będzie możliwa na umowę kupna-sprzedaży.

Sporo jeździsz i możesz odliczać koszty eksploatacyjne

Kilometrówka ma sens w sytuacji, gdy rzeczywiście intensywnie wykorzystujesz samochód w działalności i „kręcisz” sporo kilometrów. Pamiętaj, że koszty eksploatacyjne, które możesz odliczać od podatku, są limitowane liczbą faktycznie przejechanych kilometrów (konieczne jest ewidencjonowanie przebiegu).

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie