Kiedy warto zawiesić działalność gospodarczą? Oto typowe sytuacje

Antoni Kwapisz
21.06.2018

Nie idzie Ci w biznesie? Możesz od niego odpocząć bez konieczności likwidacji firmy. Polskie prawo zezwala przedsiębiorcom na zawieszenie działalności gospodarczej. Można to zrobić nawet aż na 2 lata. Decyzja powinna być jednak dokładnie przemyślana, ponieważ w okresie zawieszenia formalnie nie masz możliwości rozwijania biznesu czy osiągania z niego jakichkolwiek dochodów. Bywają natomiast sytuacje, gdy zrobienie sobie takiej przerwy ma rzeczywiście sens. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Gdy skończył się sezon

Jeśli Twoja działalność ma charakter wybitnie sezonowy, to w momencie, gdy zaczyna już zupełnie brakować zamówień, możesz rozważyć zawieszenie biznesu. Zyskasz w ten sposób czas na to, by wymyślić nowy model działalności i znaleźć dla siebie rynkową niszę, która umożliwi osiąganie przychodów przez cały rok.

Gdy chorujesz

Choroba zawsze skłania do głębszego zastanowienia się nad przyszłością. Jeśli ciężko zachorujesz, to oczywiście zabraknie Ci sił i czasu, by dalej prowadzić działalność. Nie masz nikogo, kto mógłby pociągnąć ten wózek dalej? Skorzystaj z opcji zawieszenia. Dzięki temu będziesz mógł skupić się tylko na powrocie do zdrowia. Gdy już wydobrzejesz, z nowymi siłami zabierzesz się za rozwój firmy.

Gdy chcesz przewartościować priorytety

Ostatnie lata były dla Ciebie bardzo ciężkie. Praca całkowicie Cię pochłonęła, na czym ucierpiały relacje z rodziną i przyjaciółmi. Czujesz, że musisz zwolnić, aby nabrać dystansu do swojej kariery i zastanowić się nad tym, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. W takiej sytuacji zdecydowanie warto zawiesić działalność. Nie będziesz obciążony składkami, podatkami, a więc koszty utrzymania nie powinny Cię przygnieść. Oczywiście pod warunkiem, że masz odłożone środki na czas biznesowej kanikuły.

Gdy chcesz zająć się dzieckiem

Dotyczy to zarówno młodych mam, jak i ojców. Jeśli za sukcesem Twojej firmy stoisz przede wszystkim Ty, to możesz z dużym prawdopodobieństwem założyć, że za 1-2 lata ponownie uda Ci się zawojować rynek. Ryzyko związane ze zrobieniem sobie przerwy na wychowanie dziecka nie jest więc zbyt duże.

Jeśli nie wyobrażasz sobie scenariusza, w którym maluch musi zostać oddany pod opiekę żłobka lub zwyczajnie nie ma opcji, by znaleźć dla niego miejsce w takiej placówce (a na opiekunkę Cię nie stać), to pomysł zawieszenia działalności ma jak najbardziej sens.

Zawieszenie działalności gospodarczej nie musi więc być wcale związane z kłopotami finansowymi czy brakiem biznesowych perspektyw. Jeśli jesteś w którejś z wymienionych sytuacji, poważnie zastanów się nad zrobieniem tego kroku. Pamiętaj jednak, że okres zawieszenia nie będzie brany pod uwagę przy obliczaniu Twojej przyszłej emerytury.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie