Kiedy przedsiębiorca nie musi mieć kasy fiskalnej?

Piotr Kowalczyk
07.10.2021

Sprzedaż detaliczna na rzecz konsumentów zwyczajowo powinna się odbywać z wykorzystaniem kasy fiskalnej. Dotyczy to na przykład przedsiębiorców prowadzących sklep (stacjonarny czy internetowy), punkt usługowy, rekreacyjny, rozrywkowy etc. Warto natomiast wiedzieć, że istnieją konkretne sytuacje, w których przedsiębiorca jest zwolniony z ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Omawiamy je w naszym poradniku.

Gdy sprzedajesz na rzecz innych firm i instytucji

Tutaj sprawa jest klarowna. Jeśli przedsiębiorca dokonuje sprzedaży na rzecz drugiego przedsiębiorcy, a więc w modelu B2B, to nie ma obowiązku ewidencjonowania jej na kasie fiskalnej. Zastosowanie będzie mieć natomiast faktura sprzedażowa. Jest tak zawsze, gdy stroną transakcji jest firma lub instytucja, a nie konsument – bez względu na wartość sprzedaży.

Przy niskim obrocie

Nawet jeśli okazjonalnie sprzedajesz coś na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, to możesz być zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Będzie tak w sytuacji, gdy Twój roczny obrót z takiej sprzedaży nie przekroczy 20 000 złotych.

Pamiętaj natomiast, że ten limit obowiązuje również przedsiębiorców rozpoczynających sprzedaż w ciągu roku podatkowego i jest liczony proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności. Co równie istotne limit nie będzie mieć zastosowania w odniesieniu do sprzedaży towarów, które obowiązkowo trzeba nabijać na kasę fiskalną.

Gdy prowadzisz sprzedaż wysyłkową przez Internet

Tutaj jednak istnieje zastrzeżenie, że zwolnieni z ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej są ci przedsiębiorcy, którzy prowadząc sprzedaż wysyłkową przez Internet otrzymują zapłatę w formie bezgotówkowej na konto, za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.

Na koniec podkreślmy, że aby być zwolnionym z obowiązku posiadania kasy fiskalnej i ewidencjonowania na niej sprzedaży, wystarczy spełnić tylko jeden z wymienionych warunków – nie muszą one wystąpić równocześnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie