Jakie kierunki studiów powinien wziąć pod uwagę przyszły przedsiębiorca?

Marek Szydełko
06.10.2022

Opinia, że człowiekiem przedsiębiorczym trzeba się urodzić, to zwykły mit. Przedsiębiorczość może być umiejętnością nabytą, sumą doświadczeń życiowych, pozyskanej wiedzy oraz ambicji. Jeśli już w młodym wieku wiesz, że nie zamierzasz pracować na etacie, ale sam chcesz zbudować firmę, to możemy temu tylko przyklasnąć. Pamiętaj natomiast o edukacji, która choć nie zastąpi ciężkiej pracy i konsekwencji, to na pewno może pomóc w stworzeniu zyskownego biznesu. W naszym artykule wymieniamy te kierunki studiów, które przyszły przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę.

Ekonomia

Zaczynamy od oczywistości, choć też nie do końca. Naprawdę wielu sprawnych przedsiębiorców ma niewielką wiedzę z zakresu ekonomii. Stąd też biorą się później problemy związane z nieumiejętnością optymalizowania kosztów działalności przedsiębiorstwa, prowadzenia rachunków (nawet prostych) czy wyceną inwestycji. Ekonomia na pewno jest jednym z tych kierunków, jakie warto wziąć pod uwagę, ponieważ zdobyta wiedza niejednokrotnie przyda Ci się w karierze przedsiębiorcy.

Zarządzanie

Kolejna pozycja typu „must have”. Niestety, w Polsce przez lata zarządzanie było uważane za kierunek dla tych, którzy nie wiedzą, co chcą robić w życiu. To oczywiście nieprawda. Na zarządzaniu poznasz teoretyczne koncepcje budowania silnych, zmotywowanych zespołów, co w praktyce jest kanwą działalności biznesowej. Nikt jeszcze nie stworzył dochodowego, rozpoznawalnego biznesu w pojedynkę, bez pomocy pracowników czy współpracowników. Dlatego umiejętność zarządzania ludźmi jest kluczowa z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Marketing

Oj tak, marketing to ten obszar funkcjonowania biznesu, który ma istotny wpływ na sukces przedsiębiorcy. Bez marketingu nie ma mowy o wypłynięciu na szerokie wody. Firma, która nie inwestuje w budowanie marki, nie dba o swoją rozpoznawalność i atrakcyjny wizerunek, nie ma szans w starciu z konkurencją rozumiejącą istotę tych procesów. Choć docelowo pewnie i tak powierzysz marketing fachowcom, to dobrze jest mieć kontrolę nad ich działaniami i wiedzieć, co próbują Ci sprzedać.

Kierunek bezpośrednio związany z planowaną działalnością gospodarczą

Na koniec coś, o czym często się zapomina w kontekście rekomendowanych kierunków studiów dla przyszłych przedsiębiorców. Sukces w biznesie jest ściśle związany z tym, czy robisz coś, na czym się znasz, co Cię interesuje, w czym możesz uznawać się za eksperta. Dlatego pierwszym wyborem powinny być dla Ciebie studia na kierunku stricte związanym z planowaną działalnością gospodarczą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.