Jaki kod PKD dla firmy? Wyjaśniamy zawiłości

Antoni Kwapisz
01.11.2015

PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności, określa rodzaje wykonywanej działalności gospodarczej, jakie mogę być prowadzone w naszym kraju. To bardzo ważna lista, z którą musi się zapoznać każdy startujący z biznesem przyszły przedsiębiorca. Jego obowiązkiem jest dokonanie wyboru kodu, który zostanie zgłoszony w urzędzie rejestrującym działalność. Tu niestety często pojawia się problem, bo wiele osób nie wie, jaki kod PKD wybrać dla swojej firmy. Pomyłki mogą być bardzo kłopotliwe.

PKD – ogromna lista, ale problem z wyborem

Polska Klasyfikacja Działalności podzielona jest na 5 części:

  • Sekcje
  • Działy
  • Grupy
  • Klasy
  • Podklasy

W sumie – „zaledwie” 1650 pozycji! Klasyfikacja ma charakter struktury, co oznacza, że przyszły przedsiębiorca wybiera poszczególne, charakterystyczne dla swojej działalności określenia od sekcji do podklasy. Pierwszych 5 pozycji to definicje europejskie, które obowiązują na terenie całej Unii. Podklasy to już działalności specyficzne dla polskiej gospodarki.

Najpierw wybieramy więc ogólne określenie gałęzi przemysłu, w ramach której będziemy działać, a następnie je uszczegóławiamy. Zawsze trzymamy się konkretnego kodu. 

Jaki kod PKD? Zależy od konkretnego przypadku

Klasyfikacja jest tak obszerna, aby zapewnić przyszłym przedsiębiorcom możliwość jak najdokładniejszego określenia ich działalności. Warto zauważyć, że lista PKD jest stale uaktualniania, bo pojawiają się przecież nowe specjalizacje, nieznane jeszcze chociażby 10 lat temu.

Prawidłowe określenie kodu PKD jest niezwykle ważne, głównie z powodów formalnych i podatkowych. Niektóre specjalizacje wymagają bowiem posiadania licencji (na np. obrót alkoholem czy paliwami), inne są podstawą do tego, aby przedsiębiorca został zwolniony z opłacania podatku VAT. W praktyce więc już na tym etapie decydujemy, jaka będzie forma naszego opodatkowania i co będziemy mogli w ramach naszej działalności robić.

Ważne!

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy nie wolno wykonywać żadnej pracy, która wykracza poza zakres działalności określonej kodem PKD.

Nie ma zatem innego sposobu niż po prostu mozolne przeszukiwanie bazy PKD w poszukiwaniu kodu najlepiej opisującego naszą działalność. Określeń jest na tyle dużo, że każdy powinien znaleźć ten pasujący i potwierdzający stan faktyczny.

Ważne!

Nie ma żadnych ograniczeń w liczbie wybranych kodów PKD. Teoretycznie można więc wybrać wszystkie, ale jest to nierozsądne. Po pierwsze – narażamy się na konieczność wyrobienia licencji na prowadzenie konkretnych form działalności, a po drugie ryzykujemy bardzo częste kontrole skarbowe mające potwierdzić, czy faktycznie nasza firma prowadzi aż tak szeroki zakres usług.

Nie mogę znaleźć odpowiedniego kodu PKD. Co dalej?

W takiej sytuacji pomocą służy Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Udziela on porad na piśmie i tylko na wniosek przedsiębiorcy. Jest to pomoc płatna – opłata za wniosek wynosi od 50 do 300 złotych w zależności od konkretnej liczby nadawanych kodów. Zwykle odpowiedź otrzymuje się w ciągu 30 dni.

Można również skorzystać z internetowych wyszukiwarek kodów PKD – są darmowe i bardzo pomocne.

W skrajnych przypadkach warto po prostu wybrać kod najbliższy naszej działalności. Jeśli zajmujemy się kolportowaniem ulotek, to spokojnie możemy określić się w dziale związanym z reklamą. Ważne jest to, aby nie naginać faktów i nie podawać kodów, które wcale nie są związane z charakterem prowadzonej przez nas działalności. Może to bowiem nieść ze sobą poważne konsekwencje.

Jeśli Urząd Skarbowy w trakcie kontroli uzna, że faktycznie zajmujemy się czymś zupełnie innym, może np. zakwestionować nasze wydatki zaliczone w poczet kosztów uzyskania przychodu lub nakazać nam zapłatę podatku VAT, jeśli wcześniej – na podstawie błędnie wybranego kodu PKD – korzystaliśmy ze zwolnienia.

Przedsiębiorcy przysługuje również prawo uzupełnienia listy kodów PKD już po założeniu działalności gospodarczej. Dochodzi do tego w sytuacji, gdy np. rozszerzamy zakres usług. Wówczas wystarczy uzupełnić dane w naszym profilu CEiDG.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie