Jak złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach online?

Maciej Piwowski
19.10.2020

Załatwianie spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest w naszym kraju coraz łatwiejsze – głównie dzięki rozwojowi usług z zakresu e-administracji. Kolejnym dowodem na to jest możliwość złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach w 100% online, bez wychodzenia z domu czy z biura. Takie zaświadczenie wydaje Urząd Skarbowy i może się ono przydać np. przy staraniu się o kredyt firmowy. Jak złożyć wniosek o ten dokument? Sprawdź procedurę krok po kroku.

Wejdź na stronę internetową

Wniosek o wydanie zaświadczenia złożysz za pośrednictwem strony www.biznes.gov.pl. Dla ułatwienia łap bezpośredni link. Po wejściu na stronę wybierz „Załatw sprawę” i kliknij w „Złóż online”. Następnie zostaniesz przeniesiony na stronę login.gov.pl. Tutaj możesz wybrać sposób potwierdzenia swojej tożsamości.

Uwaga!

Całą procedurę można zrealizować online wyłącznie posiadając Profil Zaufany lub podpis elektroniczny. Profil Zaufany założysz od ręki chociażby przez swoją bankowość elektroniczną.

Musisz jeszcze podać swój adres e-mail, następnie kliknąć „Dodaj” i poczekać na kod weryfikacyjny – przyjdzie na skrzynkę mailową. Po kliknięciu w link przejdziesz do docelowej aplikacji, za pośrednictwem której możesz już złożyć wniosek.

Co zaznaczyć?

Jako przedsiębiorca prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą zaznacz, że składasz wniosek we własnym imieniu i prowadzisz JDG. Uzupełnij wymagane dane oraz wskaż CEIDG (w przypadku JDG). Przejdź dalej i uzupełnij adres siedziby firmy. Następnie musisz wskazać cel, w jakim wnioskujesz o wydanie zaświadczenia oraz zaznaczyć te pola, które mają zostać uwzględnione przy sporządzaniu dokumentu.

Wybierz odpowiedni Urząd Skarbowy

Najpewniej będzie to Urząd Skarbowy właściwy ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli jednak w ciągu ostatnich 5 lat rozliczałeś się z inną skarbówką, to wskaż właśnie ją korzystając z wyszukiwarki.

Potwierdzenie przelewu i wysłanie wniosku

Trzeba pamiętać, że usługa ta podlega opłacie skarbowej w wysokości 21 złotych, którą przedsiębiorca musi przelać na konto urzędu miasta lub urzędu gminy, na terenie którego znajduje się właściwy Urząd Skarbowy. Gdy już to zrobisz, pobierz potwierdzenie ze swojego rachunku i załącz je do wniosku.

Teraz pozostało już tylko zaznaczenie, że chcesz odebrać zaświadczenie w formie elektronicznej oraz podpisanie wniosku Profilem Zaufanym. Następnie zostanie on wysłany do wskazanego Urzędu Skarbowego.

Na koniec dodajmy, że Urząd Skarbowy ma 7 dni na wydanie zaświadczenia, ale zwykle jest to robione od ręki, czyli na następny dzień roboczy.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.