Jak zatrudnić stażystę przez Urząd Pracy?

Krzysztof Jagielski
20.02.2018

Staż to specyficzna forma zatrudnienia pracownika. Jego pensję przez określony czas opłaca starosta za pośrednictwem Urzędu Pracy. Dla pracodawcy jest to bardzo wygodny układ: nie ponosi wysokich kosztów zatrudnienia, a jednocześnie może korzystać z potencjału osoby, która być może okaże się solidnym wsparciem zespołu. Pytanie brzmi: jak zatrudnić stażystę przez Urząd Pracy? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Wypełnienie wniosku

Pracodawca, który jest zainteresowany przyjęciem stażysty, przede wszystkim musi się zgłosić do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności. Niezbędne jest złożenie wniosku o organizację stażu. Wcześniej warto się jednak upewnić, że pośredniak ma środki na taką formę wsparcia bezrobotnych.

Rada

Wniosek najlepiej złożyć na początku roku – wtedy urzędy dysponują jeszcze sporymi rezerwami finansowymi na aktywizację bezrobotnych. 

We wniosku należy podczas liczbę pracowników w przeliczeniu na pełny etat. Pracodawca musi również zobowiązać się do tego, że nie oddeleguje stażysty do zastępowania dotychczasowych pracowników. Musi stworzyć dla niego osobne stanowisko.  

Pracodawca ma prawo wskazać, jacy stażyści go interesują. Powinien określić m.in. oczekiwany poziom wykształcenia, umiejętności czy doświadczenie zawodowe. Może wręcz podać urzędnikowi dane osobowe konkretnej osoby, którą chciałby przyjąć na staż.

Podpisanie umowy

Pracodawca – co ważne – nie podpisuje umowy ze stażysta, ale ze starostą powiatowym, który jest faktycznym płatnikiem pensji praktykanta. W umowie określony jest czas trwania stażu oraz zakres obowiązków, jakie zostaną nałożone na stażystę.

Warto wiedzieć

Staż finansowany przez starostę może trwać od 3 do 12 miesięcy.

Istotne jest również to, że osoba skierowana na staż nie traci statusu bezrobotnego. Umowa stażowa nie jest bowiem formą zatrudnienia w rozumieniu Kodeksu pracy.

Warunki stażu

Osoba skierowana na staż nie może pracować więcej niż 8 godzin na dobę – jeśli jest niepełnosprawna, to limit wynosi 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Stażyście przysługują także dni wolne – takie prawo nabywa po przepracowaniu 30 dni. Osoba zatrudniona na stażu nie może pracować w niedziele i święta, a także w systemie zmianowym i w porze nocnej.  Pracodawca nie ma również prawa zlecać pracy po godzinach.

Trzeba również pamiętać o tym, że stażysta musi mieć wyznaczonego opiekuna, przy czym jeden opiekun może mieć pod swoją pieczą maksymalnie trzy osoby.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie