Dodatkowe koszty przy leasingu samochodu, które mogą Cię zaskoczyć

Maciej Piwowski
12.09.2022

Leasing samochodu to nadal atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy z jednej strony potrzebują auta do firmy, a z drugiej nie chcą rozstawać się z gotówką. Leasing jest również świetnym sposobem na optymalizację podatkową. Z drugiej jednak strony musimy pamiętać o tym, że firmy leasingowe robią wszystko, aby jak najwięcej zarobić na swoich klientach. Oto przykładowe koszty, o których wielu przedsiębiorców nie ma bladego pojęcia.

Wyrobienie wtórnika dowodu rejestracyjnego

Jeśli zgubisz dowód rejestracyjny leasingowanego samochodu czy postanowisz zmienić numery rejestracyjne, to będziesz musiał wystąpić do firmy leasingowej o wyrobienie wtórnika dowodu. Taka usługa oczywiście kosztuje – nawet kilkaset złotych.

Wskazanie kierowcy, którego uwiecznił fotoradar

Jeżdżąc leasingowanym samochodem warto szczególnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Jeśli przekroczysz prędkość i uwieczni to fotoradar, wówczas odpowiedni organ wystąpi do leasingu o wskazanie personaliów kierowcy. Za to także trzeba dodatkowo zapłacić.

Zmiany w umowie

Wszelkie zmiany w umowę leasingu wymagają sporządzenia aneksu, za co leasing każe sobie słono płacić. Przykładem jest cesja leasingu – to usługa, która może kosztować nawet grubo powyżej 1000 złotych.

Zgoda na użyczenie samochodu

Jeśli chcesz użyczyć samochód wzięty w leasing np. współmałżonkowi, to potrzebujesz na to oficjalnej zgody właściciela – w tym przypadku firmy leasingowej. Taka przyjemność także jest odpowiednio wyceniona, podobnie jak np. zgoda na wyjazd autem za granicę.

Wprowadzenie istotnych zmian w leasingowanym samochodzie

Tutaj za przykład może nam posłużyć chęć zamontowania haka holowniczego czy instalacji gazowej w samochodzie. Nie dość, że leasingodawca musi się na to zgodzić (za opłatą), to jeszcze będzie się to wiązać z dokonaniem adnotacji w dowodzie rejestracyjnym, co znów będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami po stronie leasingobiorcy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.