Dobra informacja dla przedsiębiorców spóźniających się z opłacaniem składki na ubezpieczenie chorobowe

Marek Szydełko
23.11.2021

Można napisać: nareszcie! Przez lata w Polsce obowiązywał absurdalny system, który zakładał, że jeśli przedsiębiorca choć o jeden dzień spóźni się z opłaceniem składki na ubezpieczenie chorobowe, to automatycznie traci prawo do zasiłku. W takiej sytuacji znalazło się wielu właścicieli firm w naszym kraju, czasami nie z własnej winy, ale z powodu np. błędnego naliczenia składki przez księgowość. Od 1 stycznia to ryzyko zostanie ostatecznie wyeliminowane. Sprawdź, co się zmienia.

Koniec z absurdem

Od 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać nowe prawo, które nie przewiduje już wykreślania przedsiębiorcy z ubezpieczenia chorobowego z powodu opóźnienia w zapłaceniu składki na to ubezpieczenie.

Jeśli więc zdarzy Ci się zapomnieć o opłaceniu składki lub zostanie ona błędnie wyliczona przez Twoją księgową, a w międzyczasie zachorujesz i złożysz wniosek o wypłatę zasiłku, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna Ci takie świadczenie. Oczywiście nadal będziesz zobowiązany do uregulowania zaległości.

Do tej pory wyglądało to tak, że nawet jednodniowe spóźnienie oznaczało natychmiastowe wypadnięcie z ubezpieczenia chorobowego. Nie miało znaczenia to, że przedsiębiorca przez wiele lat opłacał składkę punktualnie co do dnia. Jedynym ratunkiem było złożenie do ZUS-u wniosku o zgodę na uregulowanie składek po terminie.

ZUS będzie mógł potrącić zaległe składki z wypłacanego świadczenia

Inna ważna zmiana, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku jest taka, że jeśli złożysz wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego, a ZUS doszuka się jakichś zaległości w opłacanych przez Ciebie składkach, to będzie mógł je sobie potrącić z przyznanego świadczenia. Będzie to niewątpliwie bardzo wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorców, które skróci też całą procedurę oraz zmniejszy koszty ewentualnej egzekucji zaległości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.