Czym jest rok podatkowy?

Mateusz Nowak
19.07.2021

W Polsce rok podatkowy praktycznie zawsze jest równoznaczny z rokiem kalendarzowym – inaczej, niż na przykład w krajach anglosaskich. Warto natomiast wiedzieć, że istnieje wyjątek od tej reguły i niektórzy przedsiębiorcy mogą doprowadzić do sytuacji, w której rok podatkowy będzie liczony inaczej niż kalendarzowy. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Rok podatkowy – co musisz o nim wiedzieć?

Ordynacja podatkowa wprost wskazuje, że rok podatkowy = rok kalendarzowy chyba, że inaczej stanowi ustawa. Konkretnie chodzi tutaj o ustawę o CIT, która pozwala zmienić rok podatkowy osobie prawnej, czyli po prostu spółce.

Każda spółka może zawrzeć w swoim statusie zapis, że rok podatkowy różni się od roku kalendarzowego i będzie to wiążące przy rozliczeniach podatkowych z administracją państwową. Można to zrobić zarówno u notariusza, jak i przez system S24.

Możliwości zmiany roku podatkowego nie mają natomiast osoby fizyczne, czyli prowadzące jednoosobową działalności gospodarczą, jak i osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej. W takim przypadku rok podatkowy zawsze = rok kalendarzowy.

Ile trwa rok podatkowy?

Zwykle 12 miesięcy, natomiast istnieją dwa wyjątki od tej zasady. Po pierwsze: jeśli spółka została założona w pierwszej połowie roku, to rok podatkowy będzie trwać do 31 grudnia tego samego roku, a więc np. 10 miesięcy.

Po drugie: jeśli spółka została założona w drugiej połowie roku, to może zdecydować, czy rok podatkowy będzie trwać do końca bieżącego, czy może przyszłego roku kalendarzowego. Zakładając, że spółka powstała 1 sierpnia, rok podatkowy będzie mieć albo 5, albo 17 miesięcy, w zależności od wyboru wspólników.

Dodajmy również, że rok podatkowy można zmienić, jednak takie prawo przysługuje wspólnikom dopiero po zakończeniu bieżącego roku podatkowego (nie można tego zrobić w trakcie jego trwania).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.