Czym jest dochód w działalności gospodarczej?

Piotr Kowalczyk
21.01.2022

W jednym z poprzednich artykułów na naszym portalu wyjaśniliśmy już, czym jest przychód. Wypada zatem poruszyć  teraz temat dochodu, który ma o wiele większe znaczenie dla przedsiębiorców, przynajmniej tych, którzy rozliczają się z fiskusem podatkiem liniowym lub według skali podatkowej. Czym jest dochód w działalności gospodarczej? Jeśli właśnie zakładasz firmę, to ta wiedza na pewno Ci się przyda.

Co to jest dochód?

Dochód to inaczej przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Czyli: jeśli wystawiłeś klientowi fakturę na 5000 złotych netto, a ktoś inny wystawił Ci fakturę (w związku z prowadzoną działalnością) na 4000 złotych netto, to osiągnąłeś 1000 złotych netto dochodu. Jest to oczywiście duże uproszczenie, natomiast obrazujące zasadę wyliczania dochodu.

Pisząc jeszcze prościej: dochód to wszystko to, co firma rzeczywiście zarobiła po odliczeniu wszelkich kosztów i składek. Jest to zatem zysk na czysto, a więc środki pozostające do wyłącznej dyspozycji przedsiębiorcy, pozwalające mu wypłacić pracownikom pensje, inwestować w rozwój firmy czy odkładać pieniądze na własne potrzeby.

W przypadku zdecydowanej większości firm to właśnie dochód jest tym wskaźnikiem, który pozwala ocenić realną sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa. Często jest przecież tak, że firma handlowa ma ogromny przychód, natomiast równie wysokie koszty i de facto albo w ogóle nie zarabia, ale generuje niewielki zysk. W takiej sytuacji nierzadko znajdują się np. właściciele sklepów spożywczych czy  pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Dlaczego musisz kontrolować swój dochód?

Nie tylko dlatego, że jest on najważniejszym miernikiem zyskowności firmy. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że dochód stanowi podstawę opodatkowania – to od niego nalicza się podatek dochodowy według skali lub stawki liniowej.

Dwa rodzaje dochodu

Warto także dodać, że w księgowości wyróżnia się dwa rodzaje dochodu generowanego przez działalność gospodarczą. Pierwszym z nich jest dochód brutto – to po prostu różnica między przychodem a kosztem jego uzyskania, ale przed opodatkowaniem.

Drugim rodzajem dochodu jest dochód netto, gdzie już stosuje się odliczenie podatku dochodowego. Jest to zatem ta kwota, która zostaje do wyłącznej dyspozycji firmy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie