Czy pracując na etacie można skorzystać z ulgi na start?

Piotr Kowalczyk
15.11.2022

Ulga na start to duże udogodnienie dla osób zakładających swoją pierwszą działalność gospodarczą (lub robiących to po 5-letniej przerwie). Zwalnia z obowiązku opłacania składek na ZUS przez okres 6 miesięcy – w tym czasie poczatkujący przedsiębiorca opłaca tylko składkę zdrowotną. Czy z ulgi na start mogą skorzystać osoby zatrudnione na etacie, które jednocześnie zdecydowały się na założenie działalności gospodarczej? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Dobra informacja dla etatowców-przedsiębiorców

Od razu odpowiemy na pytanie postawione w tytule. Tak, możesz skorzystać z ulgi na start, jeśli zakładasz działalność gospodarczą, a jednocześnie nie rezygnujesz z pracy na etacie. Pamiętaj tylko, że musisz zgłosić taką chęć w ciągu 7 dni od startu działalności, w przeciwnym razie taka szansa Ci przepadnie.

Jest wyjątek

Z ulgi na start nie skorzystają przedsiębiorcy pracujący na etacie, którzy w ramach prowadzonej działalności wykonują zlecenia na rzecz obecnego pracodawcy. Według interpretacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych taka działalność nie różni się niczym od etatu, dlatego przedsiębiorca powinien opłacać pełne składki (a sam fakt założenia przez niego firmy staje się podejrzany i może zostać uznany jedynie za próbę tzw. optymalizacji, co może się skończyć kontrolą).

Powyższe nie dotyczy przedsiębiorców pracujących u kogoś w oparciu o umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Tutaj możliwe jest skorzystanie z ulgi na start pomimo realizowania zleceń na rzecz obecnego pracodawcy.

Dodajmy również, że sam fakt wystawienia faktury swojemu pracodawcy nie musi się wiązać z automatyczną utratą prawa do skorzystania z ulgi na start. Nie będzie tak, jeśli faktura dokumentuje inną czynność niż ta, którą przedsiębiorca wykonuje w ramach umowy o pracę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie