Czy można zawiesić działalność gospodarczą zatrudniając pracowników?

Antoni Kwapisz
04.08.2020

Pytanie postawione w tytule tego poradnika zadaje sobie wielu przedsiębiorców, których firmy wpadły w kłopoty finansowe. Zawieszenie działalności gospodarczej jest mechanizmem funkcjonującym od lat i bardzo przydatnym w sytuacji, gdy w biznesie nie idzie, ale nadal mamy nadzieję na jego odbudowanie. Przypomnijmy, że każdy przedsiębiorca ma możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na maksymalnie 24 miesiące. Czy jednak można to zrobić mając zatrudnionych pracowników?

Złe wieści dla pracodawców

Polskie prawo nie przewiduje możliwości zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawcę. Z takiej furtki mogą skorzystać wyłącznie samozatrudnieni. Płynie z tego prosty wniosek: jeśli musisz zawiesić działalność, a zatrudniasz ludzi, to najpierw niestety musisz wręczyć im wypowiedzenia umów o pracę.

Co za tym idzie, pracodawca może zawiesić działalność dopiero od momentu, w którym umowy przestaną obowiązywać – zwykle są to 3 miesiące. Jeśli więc dziś wręczysz pracownikom wypowiedzenia, to wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej będziesz mógł złożyć dopiero po wygaśnięciu umów.

Uwaga!

Nie dotyczy to przedsiębiorców zatrudniających pracowników w oparciu o umowy cywilnoprawne, które można rozwiązać praktycznie od ręki.

Jakie korzyści osiągniesz z tytułu zawieszenia działalności?

Zawieszenie działalności gospodarczej jest bardzo dużym udogodnieniem dla każdego przedsiębiorcy, który z jakiegoś powodu nie chce lub nie może kontynuować prowadzenia biznesu, natomiast nie chce go też kategorycznie likwidować. W okresie zawieszenia masz prawo do:

  • Niepłacenia składek na ZUS
  • Niepłacenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych
  • Dobrowolnego zgłoszenia się do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego lub zdrowotnego
  • Sprzedawania środków trwałych zakupionych na firmę
  • Zarejestrowania się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i tym samym do pobierania zasiłku
  • Podjęcia pracy na umowę zlecenie, umowę o dzieło lub umowę o pracę

Zawieszenie działalności gospodarczej może więc być bardzo korzystne, ale trzeba tutaj pamiętać, że pracodawca najpierw musi rozwiązać kwestię wręczenia wypowiedzeń pracownikom i poczekać, aż umowy ostatecznie wygasną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.