Prawidłowo wystawiona faktura sprzedażowa powinna zawierać kilka elementów. Wśród nich znajduje się adres przedsiębiorcy. Teoretycznie jest to całkowicie jasne, ale zdarzają się sytuacje, gdy właściciel firmy sam nie wie, jaki adres powinien podać. Niestety, polskie przepisy są tutaj niejednoznaczne.
Wtedy, gdy przedsiębiorca we wniosku CEiDG podał kilka adresów, do czego ma pełne prawo. Wypełniając formularz niezbędny do założenia działalności gospodarczej, trzeba uzupełnić pięć rubryk adresowych. Odnoszą się one do:
Adresu zamieszkania przedsiębiorcy;
Adresu zameldowania;
Adresu głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej;
Adresu do doręczeń;
Adresu przechowywania dokumentacji rachunkowej;
W sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w domu, w którym mieszka i jest zameldowany, problem rozwiązuje się sam. Jeśli jednak firma jest zarejestrowana pod adresem domowym, ale miejsce wykonywania działalności znajduje się zupełnie gdzie indziej, przedsiębiorca będzie mieć spory orzech do zgryzienia.
Rozwiązania tej kwestii nie przynosi nam również formularz VAT-R (wypełniany przez przedsiębiorców będących vatowcami). Tutaj bowiem podaje się tylko adres zamieszkania, który przecież nie musi być tożsamy z miejscem prowadzenia działalności.
Niestety, ale nie ma żadnej jasnej wykładni, która rozwiązywałaby przedstawiony dylemat. Nigdzie nie znajdziemy informacji na temat tego, jaki adres na fakturze powinien wpisać przedsiębiorca, który zarejestrował firmę w jednym miejscu, ale de facto prowadzi ją w innym.
Sprawa jest jednak znana organom skarbowym, w efekcie czego zostało wydanych kilka interpretacji podatkowych. Płynie z nich prosty wniosek: przedsiębiorca ma swobodę w podawaniu adresu na fakturze sprzedażowej, o ile ten adres został zawarty we wniosku do CEiDG. Jeśli więc firma jest zarejestrowana np. w Bochni, ale jej siedziba znajduje się w Krakowie, przedsiębiorca na fakturze może posługiwać się adresem krakowskim.
Jeśli natomiast firma ma wiele oddziałów, a sprzedaży dokonał jeden z nich, wówczas sugeruje się umieszczenie albo adresu głównego, albo wymienienie adresów wszystkich oddziałów. To drugie rozwiązanie jest jednak mało praktyczne i mogłoby negatywnie wpłynąć na czytelność faktury, stąd się go nie zaleca.
Najważniejsze jest to, aby pamiętać, że adres podany na fakturze musi widnieć także w bazie CEiDG. W przeciwnym razie może to być podstawą do podważenia faktury podczas ewentualnej kontroli skarbowej.