Zmieniłeś konto firmowe i co teraz?

Krzysztof Jagielski
15.12.2022

Zmiana konta firmowego to poważna decyzja, do której wielu przedsiębiorców zostaje po prostu zmuszonych. W jaki sposób? Chodzi o postępowanie banku, który jest nie fair w stosunku do swojego klienta, podnosząc lub naliczając wciąż nowe opłaty. Jeśli udało Ci się znaleźć lepszą ofertę, to po prostu z niej skorzystaj. Pamiętaj również, że zmiana konta firmowego pociąga za sobą kilka obowiązków, które przybliżamy w naszym poradniku.

Poinformuj skarbówkę

Możesz to zrobić osobiście, składając specjalny druk, ale zachęcamy do skorzystania ze swojego Konta Przedsiębiorcy na portalu biznes.gov.pl. Po zalogowaniu (np. profilem zaufanym) możesz zaktualizować informacje na temat właśnie chociażby numeru konta bankowego, co zajmie kilka minut.

Poinformuj klientów

Jeśli masz stałych klientów, z którymi rozliczasz się od wielu miesięcy czy lat, to wypada poinformować ich o zmianie numeru konta, aby mogli je zaktualizować w swoich systemach. Dla pewności nie zamykaj też starego konta przez około miesiąc od założenia nowego, gdyby jednak klienci z przyzwyczajenia puścili przelewy na stary rachunek.

Przenieś wszystkie zasoby ze starego konta na nowe

Możesz to zrobić albo ręcznie, albo zlecić przeniesienie konta swojemu nowemu bankowi. Ta druga opcja jest bardzo wygodna i warto z niej skorzystać w sytuacji, gdy masz do przeniesienia mnóstwo zleceń stałych, poleceń zapłaty czy zapisanych odbiorców.

Zmień numer konta na wzorze faktury

Jeśli wystawiasz faktury w programie do fakturowania, to koniecznie wprowadź nowy numer konta na wzorze dokumentu sprzedaży. Później możesz o tym zapomnieć i wysłać fakturę ze starym numerem, co narobi niepotrzebnych problemów.

Uaktualnij numer konta w korespondencji z klientami

Nowy numer konta wprowadź również na stronie internetowej czy na wszelkich materiach wizerunkowo-marketingowych oraz w dokumentach, które zawierają tę informację, a są przeznaczone do użytku zewnętrznego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.