Posiadanie konta firmowego to oczywistość dla zdecydowanej większości polskich przedsiębiorców. Osobny rachunek na potrzeby prowadzonej działalności ułatwia prowadzenie rozliczeń i pozwala odseparować finansowe osobiste od biznesowych. Niestety, coraz trudniej jest znaleźć konta firmowe bez opłat. Banki zarabiają na przedsiębiorcach krocie, życząc sobie płacenia za najróżniejsze usługi. Omawiamy je w naszym poradniku.
Coraz więcej banków wprowadza opłaty za samo prowadzenie konta firmowego. Póki co dotyczy to głównie rachunków premium, natomiast zdarzają się już opłaty nawet za podstawowe konta biznesowe. Nie są to wysokie sumy (do kilkudziesięciu złotych miesięcznie), natomiast w ogólnym rozrachunku przedsiębiorca może oddać bankowi sporo pieniędzy za samo posiadanie konta!
Przelewy
Do tego przedsiębiorcy raczej się już przyzwyczaili. Banki bez skrupułów wprowadzają opłaty za przelewy, łaskawie umożliwiając darmowe przelanie środków wyłącznie na rzecz ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Opłaty zwykle wynoszą od 1 do 2 złotych za pojedynczy przelew.
Karta płatnicza
Tutaj opłaty zamykają się w kwocie do kilkunastu złotych miesięcznie. Na szczęście można ich uniknąć (w większości przypadków), co jednak wymaga spełnienia różnych warunków. Najczęściej chodzi o wypełnienie minimalnego limitu płatności bezgotówkowych w miesiącu.
Fizyczne zestawienia transakcji
Większość przedsiębiorców nie potrzebuje takich zestawień, ponieważ może łatwo sprawdzić historię rachunku w bankowości elektronicznej. Jeśli jednak chcesz otrzymywać list z banku z fizycznym zestawieniem transakcji, to przygotuj się na opłatę rzędu od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych za pojedynczy list.
Wypłaty z bankomatów
To akurat nie dziwi, natomiast jeśli często wypłacasz gotówkę z bankomatu, to radzimy poszukać konta firmowego w banku, który posiada dużą sieć darmowych bankomatów lub nie nalicza żadnych opłat za wypłaty od określonej kwoty (najczęściej od 100 złotych).