Pierwsza połowa 2022 roku jest koszmarna dla posiadaczy kredytów, zwłaszcza hipotecznych. Gwałtowne podnoszenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej spowodowało w wielu przypadkach drastyczny wzrost rat. Pamiętajmy jednak, że w trudnej sytuacji są również przedsiębiorcy posiadający leasingi oparte o zmienną stopę procentową. Twoje raty leasingowe mocno wzrosły i masz coraz większe problemy z ich regulowaniem? Sprawdź, co możesz zrobić.
Najważniejsze jest to, aby nie unikać tematu i wprost powiedzieć leasingodawcy o problemach finansowych firmy. W dzisiejszych czasach nie jest to nic nadzwyczajnego i firmy leasingowe, przede wszystkim banki, codziennie odbierają dziesiątki takich telefonów i otrzymują równie dużo maili.
Leasingodawcy mają procedury na wypadek podobnych sytuacji. Jeśli przedsiębiorca okazuje dobrą wolę, to znalezienie rozwiązania satysfakcjonującego obie strony nie powinno być szczególnie trudne.
To rozwiązanie, które musi wziąć pod uwagę przedsiębiorca niemający już możliwości dalszego spłacania leasingu. Jeśli do końca umowy zostało jeszcze kilkadziesiąt miesięcy, to przetrwanie trudnego czasu może być zbyt optymistycznym założeniem.
W takiej sytuacji cesja leasingu może być prawdziwym wybawieniem, o ile oczywiście znajdziesz chętnego do przejęcia Twojej umowy.
To ciekawa opcja, którą warto rozważyć, jeśli dysponujesz wystarczającymi środkami finansowymi. Wcześniejsze wykupienie przedmiotu leasingu, najczęściej samochodu, może być korzystne w obliczu stale rosnących kosztów obsługi umowy.
Pamiętaj natomiast, że wcześniejsze zakończenie leasingu nie zawsze się opłaci. Nie będzie tak, jeśli umowa trwa krócej niż 40 proc. czasu amortyzacji – wówczas cena wykupu musi być odpowiadać co najmniej cenie rynkowej pojazdu.
Ryzykowne rozwiązanie, na które leasingodawca wcale nie musi się zgodzić. Tymczasem podnajem przedmiotu leasingu bez wiedzy leasingodawcy stanowi ewidentne złamanie zapisów umowy i może być podstawą do jej wypowiedzenia w trybie natychmiastowym.