Szukasz oszczędności w firmie? Zacznij od rachunku bankowego!

Mateusz Rąbalski
30.05.2022

Choć w Polsce nie ma obowiązku posiadania konta firmowego na potrzeby jednoosobowej działalności gospodarczej (przedsiębiorca może korzystać z prywatnego rachunku do rozliczeń z kontrahentami), to jednak jest to raczej standard – chociażby z uwagi na wygodę i kwestie wizerunkowe. Z drugiej jednak strony takie konto biznesowe potrafi stanowić odczuwalne obciążenie dla firmowego budżetu. Jeśli więc zaczynasz szukać oszczędności w firmie, to w pierwszej kolejności przyjrzyj się swojemu rachunkowi bankowemu.

Kiedy warto pomyśleć o zmianie rachunku bankowego?

Zapalnikiem od podjęcia takiej decyzji powinny być coraz wyższe koszty ponoszone z tytułu posiadania i korzystania z rachunku. Jeśli założyłeś konto kilka lat temu i było ono całkowicie bezpłatne, natomiast teraz widzisz, że miesiąc w miesiąc oddajesz bankowi nawet kilkadziesiąt złotych, to coś tutaj ewidentnie nie gra.

Prawdopodobnie przeoczyłeś maile z nowymi tabelami opłat – zdarza się w codziennym zaaferowaniu. Koniecznie więc sprawdź, za co bank dziś nalicza Ci dodatkowe opłaty. Być może płacisz za samo prowadzenie rachunku, za kartę, za wypłaty z bankomatów, za przelewy czy różnego rodzaju usługi dodatkowe, o których już dawno zapomniałeś.

Spróbuj ponegocjować

Jeśli ogólnie jesteś zadowolony z posiadanego konta i nie uśmiecha Ci się zmiana rachunku, to warto skontaktować się z infolinią banku i zapytać o możliwość przejścia na darmowy wariant. Być może w ofercie banku jest dziś rachunek, który pozwoli Ci zachować większość funkcjonalności, natomiast jednocześnie uniknąć wysokich opłat.

W grę wchodzi też zwykłe negocjowanie warunków pozostania w banku. Jeśli jesteś cennym klientem, aktywnie korzystającym z rachunku i usług dodatkowych, to być może bank zaproponuje Ci obniżenie kosztów.

Poszukaj rachunku na lepszych warunkach

Nie ma oczywiście gwarancji, że bank sprosta Twoim oczekiwaniom. Nie jesteś natomiast na niego skazany. W Polsce działa kilkanaście banków świadczących usługi dla przedsiębiorców. Porównaj aktualne oferty (pomogą Ci w tym regularnie tworzone zestawienia kont firmowych, które znajdziesz na wielu portalach finansowych).

Przeniesienie rachunku do innego banku nie jest wcale skomplikowane – wszystko zrobi za Ciebie nowy bank. Tobie pozostanie tylko zmiana numeru konta w systemie do fakturowania i poinformowanie o tym stałych kontrahentów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.