PIP zapowiada rekordową liczbę kontroli w 2025 roku

Mateusz Nowak
14.02.2025

W 2025 roku Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) planuje przeprowadzić aż 55 tysięcy kontroli. Inspektorzy będą skupiać się na takich kwestiach, jak legalność zatrudnienia, przestrzeganie praw pracowniczych czy stosowanie umów cywilnoprawnych, zwłaszcza w przypadkach, gdy wszystko wskazuje na obowiązek zawarcia umowy stałej (etatowej). Szczególnie na baczności powinni mieć się pracodawcy w takich branżach jak budownictwo, gastronomia, handel i dostawy paczek (usługi kurierskie).

Priorytety kontroli PIP

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada, że jej inspektorzy będą szczegółowo weryfikować m.in.:

  • Przypadki zatrudnienia „na czarno”;
  • Poprawność umów – czy rzeczywisty zakres obowiązków i wynagrodzenie zgadzają się z dokumentami;
  • Przestrzeganie norm czasu pracy, szczególnie w kontekście nowych przepisów o work-life balance;
  • Warunki pracy cudzoziemców i pracowników tymczasowych – w tym działalność agencji pracy.

Umowy cywilnoprawne pod lupą

PIP szczególnie skupi się na nadużywaniu umów cywilnoprawnych, sprawdzając, czy zlecenia i kontrakty B2B nie powinny być umowami o pracę. Inspektorzy będą analizować m.in., czy pracownik ma stałe godziny pracy i obowiązek osobistego świadczenia usług, czy wypłacane mu wynagrodzenie jest zgodne z przepisami oraz czy długotrwała współpraca na umowie cywilnoprawnej nie jest próbą obchodzenia prawa.

Jak przygotować się na potencjalną kontrolę?

Pracodawcy nie powinni liczyć na szczęście, ale uprzedzić ewentualne uwagi inspektorów poprzez dokładne przeanalizowanie umów i ich zgodności z przepisami, uzupełnienie dokumentacji dotyczącej czasu pracy i wynagrodzeń oraz ewentualnie zainwestować w szkolenia dla działów HR, aby dobrze przygotować specjalistów na konfrontację z PIP.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie