Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych: ile wynosi? Kto może skorzystać?

Piotr Kowalczyk
02.06.2020

Jednym z kluczowych elementów tzw. Tarczy Antykryzysowej, czyli pakietu ustaw mających przeciwdziałać skutkom kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię wirusa COVID-19, jest świadczenie postojowe. Przysługuje ono między innymi osobom samozatrudnionym, czyli najmniejszym przedsiębiorcom, opłacającym składki wyłącznie za siebie, niezatrudniającym pracowników. Ile wynosi takie świadczenie postojowe? Kto faktycznie może z niego skorzystać? Jak długo będzie wypłacane? To wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.

Wysokość świadczenia postojowego

Zgodnie z ustawą świadczenie postojowe wynosi dokładnie 2080 złotych, co stanowi równowartość 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Świadczenie to jest nieoskładkowane i nieopodatkowane, czyli pisząc prościej – dokładnie taka kwota zostanie przelana na konto przedsiębiorcy i nie będzie ona stanowić jego przychodu.

Doprecyzujmy, że 2080 złotych otrzymają wyłącznie ci samozatrudnieni, którzy nie korzystają ze zwolnienia z podatku VAT i rozliczają się z fiskusem w oparciu o dowolny system opodatkowania poza kartą podatkową. Analogicznie: przedsiębiorcy rozliczający się w formie karty podatkowej oraz zwolnieni z opłacania podatku VAT mogą otrzymać świadczenie postojowe w wysokości 1300 złotych.

Kto może otrzymać postojowe?

Świadczenie postojowe jest pomocą rządową dla tych przedsiębiorców, którzy w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku uzyskali przychód nie większy niż 300% przeciętnego wynagrodzenia za pracę – jest to około 15 600 złotych. Na tym jednak nie koniec.

Dodatkowy warunek dotyczy spadku poziomu przychodów o co najmniej 15%. Przykładowo: jeśli przedsiębiorca złoży wniosek o świadczenie postojowe w kwietniu, to musi wykazać, że w marcu jego przychód spadł o 15% w stosunku do lutego. Jeśli to nie nastąpiło, to ze świadczenia nici.

Obowiązuje również kryterium okresu prowadzenia działalności. Na świadczenie postojowe mogą liczyć wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy mieli zarejestrowaną działalność gospodarczą przed 1 lutego 2020 roku.

Wyjaśnijmy również, że nie ma wymogu zawieszenia działalności gospodarczej, jednak świadczenie postojowe będzie przysługiwać również samozatrudnionym, którzy zawiesili swoje działalności po 31 stycznia 2020 roku, o ile ich przychód z poprzedniego miesiąca nie przekroczył 300% przeciętnego wynagrodzenia za pracę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie