Składki na PPK: sprawdź założenia programu

Marek Szydełko
01.06.2020

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy pomysł na to, jak uchronić miliony Polaków przed scenariuszem otrzymywania głodowej emerytury w przyszłości. Choć założenia tego programu wydają się być interesujące, to i tak budzi on ogromne kontrowersje – zwłaszcza wśród samych pracowników. Również pracodawcy muszą pamiętać, że po objęciu ich firm obowiązkiem wdrożenia PPK, będą ponosić wyższe koszty zatrudnienia. Ile zatem wynoszą składki na PPK? Ile płaci pracownik, a ile pracodawca? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Najwięcej zapłaci pracownik

Nieprzypadkowo to właśnie pracownicy są szczególnie negatywnie nastawieni do idei PPK. W końcu to oni poniosą najwyższe koszty z tytułu gromadzenia dodatkowych środków na emeryturę. Zgodnie z ustawą o Pracowniczych Planach Kapitałowych, pracodawca co miesiąc będzie „odciągać” z pensji pracownika 2 procent kwoty jego wynagrodzenia brutto. Oznacza to, że na konto pracownika będzie wpływać o tyle mniej pieniędzy.

Istnieje jednak możliwość obniżenia tej składki, ale tylko w sytuacji, gdy wynagrodzenie pracownika uzyskiwane z różnych źródeł w danym roku będzie równe lub niższe niż 120% minimalnego wynagrodzenia. Wówczas składka wyniesie minimum 0,5 procent kwoty wynagrodzenia brutto.

Warto wiedzieć

Pracownik może dobrowolnie zgodzić się na odprowadzenie większej kwoty na jego konto PPK – maksymalnie może to być 4 procent kwoty wynagrodzenia brutto.

Koszty pracodawcy

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych „dokładają się” również pracodawcy. Zgodnie z ustawą każdy pracodawca, którego firma została objęta PPK, musi dopłacić do składki odprowadzanej z pensji pracownika 1,5 procent wynagrodzenia brutto. O tyle więc wzrośnie koszt utrzymania etatu.

Jednocześnie pracodawca może z własnej woli zadeklarować wyższe wypłaty na konto PPK – maksymalnie może to być 2,5 procent wynagrodzenia brutto. Takie rozwiązanie może stanowić element kreowania pozytywnego wizerunku pracodawcy oraz zwiększać atrakcyjność przedsiębiorstwa w oczach potencjalnych pracowników.

Pamiętajmy również, że do PPK dołoży się także Skarb Państwa. Każdy pracownik przystępujący do Pracowniczych Planów Kapitałowych otrzyma premię powitalną w wysokości 250 złotych oraz premię roczną w wysokości 240 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie