Ryczałt nie pozwala odliczać kosztów uzyskania przychodu. Ale czy na pewno jest Ci to potrzebne?

Piotr Kowalczyk
13.12.2021

Wielu początkujących przedsiębiorców rozważa rozliczanie się z podatków na zasadzie ryczałtu. Często rozważania te kończą się w momencie, gdy właściciel firmy uzmysławia sobie, że ryczałt nie daje możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu. Rzeczywiście, jest to spora wada, jednak zawsze warto się zastanowić, na ile byłaby ona dokuczliwa dla Twojego biznesu. Sprawdź, kiedy możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodu nie powinna mieć aż takiego znaczenia dla przedsiębiorcy.

Koszty prowadzenia Twojej firmy są minimalne

Na dobry początek uczciwie policz, jakie koszty rzeczywiście generuje Twoja firma. Jeśli jest to kilkaset złotych miesięcznie na wynajem biura, telefon i Internet, to szczerze nie jest to powód, dla którego powinieneś z góry odrzucać opcję przejścia na ryczałt.

Możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodu jest doskonałym rozwiązaniem głównie dla tych firm, które kupują towar za duże pieniądze i zarabiają na marży. W takim przypadku rozliczanie się na zasadach ogólnych czy podatkiem liniowym ma jak najbardziej sens.

Nie masz wielkiego pola do popisu w zakresie generowania kosztów „firmowych”

Celowo wzięliśmy słowo firmowych w cudzysłów, ponieważ wiadomo, że wielu drobnych przedsiębiorców rozlicza wydatki prywatne tak, jakby rzeczywiście służyły one uzyskaniu przychodu z działalności. Jest to trudne do wykrycia i podważenia, stąd nie brakuje sytuacji, w których przedsiębiorca np. regularnie odlicza sobie koszt zakupu sprzętu do domu, mediów (zwłaszcza prowadząc firmę w mieszkaniu) czy po prostu paliwa do samochodu.

Jeśli sam nie masz za bardzo możliwości, aby naginać w ten sposób przepisy, to rozważ ryczałt. Nie stracisz wiele na braku odliczania kosztów uzyskania przychodu, natomiast możesz wiele zyskać dzięki niższej stawce podatku dochodowego.

Korzyści podatkowe mogą być wyższe niż wynikające z odliczania KUP

To zawsze jest indywidualna sprawa, dlatego zachęcamy, abyś mając wątpliwości skonsultował się z dobrym doradcą podatkowym. Specjalista oceni, na ile w Twoim przypadku ma sens rozliczanie się z fiskusem na zasadach ogólnych i odliczanie niewielkich kosztów uzyskania przychodu. Być może klarownie wyjaśni Ci on, że znacznie korzystniejsze będzie dla Ciebie przejście na ryczałt przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów działalności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie