Problemy ze spłatą kredytu dla firm – co robić?

Krzysztof Jagielski
10.08.2021

Kredyt firmowy jest jednym z popularniejszych sposobów finansowania rozwoju przedsiębiorstwa, zakupu środków trwałych czy np. opłacania wadium przetargowego. Nie ma nic złego w tym, że właściciele firm posiłkują się pomocą banku. Problem zaczyna się jednak w momencie, gdy kredyt staje się zbyt dużym obciążeniem finansowym i przedsiębiorca nie jest w stanie dłużej go spłacać. Co wtedy zrobić? Wykorzystaj te podpowiedzi.

Natychmiast skontaktuj się z bankiem

Nie warto tego odkładać i czekać, aż bank sam się do Ciebie odezwie – taki kontakt będzie kosztowny, ponieważ banki naliczają dodatkowe opłaty za każdy monit, nawet telefoniczny. Dlatego w pierwszej kolejności odszukaj numer do Twojego opiekuna, z którym załatwiałeś kredyt w banku i zadzwoń do niego. Poinformuj, że masz problemy finansowe i nie stać Cię na zapłacenie najbliższej raty.

Zaproponuj wydłużenie okresu spłaty

Banki nie chcą się męczyć z klientami, zależy im wyłącznie na tym, aby odzyskać swoje pieniądze wraz z odsetkami. Co za tym idzie bank zawsze dąży do kompromisu. Dlatego nie bój się zaproponować rozwiązania, które będzie dla Ciebie korzystne, a jednocześnie pozwoli Ci dalej obsługiwać zadłużenie. Jedną z ciekawszych opcji będzie wydłużenie okresu spłaty.

Bank pewnie na to pójdzie, ponieważ nie dość, że dług nadal będzie spłacany, to jeszcze sumarycznie oddasz więcej pieniędzy (z uwagi na rozciągnięcie w czasie okresu naliczania odsetek).

Zapytaj o „wakacje kredytowe”

Coraz więcej banków idzie na rękę przedsiębiorcom, którzy wpadli w tarapaty finansowe – szczególnie w tych niepewnych czasach. Możesz więc zapytać, czy bank nie zgodzi się zawiesić spłaty rat kredytu na okres na przykład 3 miesięcy. Nie powinno być z tym problemu, o ile wcześniej sumiennie regulowałeś zadłużenie i sam wyszedłeś z taką inicjatywą, wykazując się dobrą wolą.

Zwrot prowizji bankowej

Co prawda niniejsza podpowiedź nie dotyczy bezpośrednio kredytu firmowego, ale warto ją rozważyć, gdy jesteśmy aktualnie na etapie porządkowania finansów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa każdy konsument, który do 10 lat wstecz zawarł umowę kredytu lub pożyczki ma prawo do zwrotu prowizji oraz innych pozaodsetkowych kosztów jej udzielenia. Dotyczy to jedynie osób, które dokonały spłaty zobowiązania przed terminem albo skonsolidowały swoje zobowiązania. Aby uzyskać zwrot prowizji bankowej konieczne jest złożenie do instytucji finansowej odpowiedniego wniosku. Jednak nie wszystkie instytucje finansowe wywiązują się z tego obowiązku, albo wypłacają kwoty w niepełnej wysokości. Dlatego warto formułując roszczenie do banku lub firmy pożyczkowej skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, która specjalizuje się w sprawach finansowych.

Czy warto przewertować stare umowy i sprawdzić czy nie należą nam się jakieś pieniądze do zwrotu? Oczywiście, że tak ponieważ należne nam kwoty mogą wynosić od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych!

Rozważ przeniesienie kredytu do innego banku

To ostateczność, którą jednak warto wziąć pod uwagę w momencie, gdy obecny bank nie przejawia ochoty do dogadania się, robi Ci masę problemów, a nawet grozi wypowiedzeniem umowy z obowiązkiem natychmiastowej spłaty zadłużenia. Takie podejście powinno Cię skłonić do poszukania innego kredytobiorcy, z czym nie będzie raczej problemu. Co więcej, przeniesienie kredytu może się opłacić z uwagi na niższe odsetki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie