Podwyżki stóp procentowych biją też w przedsiębiorców. Kto musi się martwić?

Mateusz Rąbalski
17.05.2022

Osiem podwyżek stóp procentowych z rzędu (a to jeszcze nie koniec) zmroziło osoby posiadające kredyty ze zmiennym oprocentowaniem. Głównie mówi się tutaj o osobach fizycznych, pracujących na etacie. Warto natomiast pamiętać także o drobnych przedsiębiorcach, którzy także z miesiąca na miesiąc płacą coraz wyższe raty różnego rodzaju kredytów. Kto jest w szczególnie trudnej sytuacji w obliczu rosnących stóp procentowych? Sprawdź to w naszym poradniku.

Posiadacze leasingów

Co prawda wiele umów leasingowych jest zawieranych ze stałym oprocentowaniem, jednak jeśli masz np. samochód w leasingu, a umowa przewiduje, że wysokość raty jest zależna od stawki WIBOR, to masz się czym martwić. Koszt obsługi takiego leasingu jest dla Ciebie coraz wyższy, natomiast ewentualne wypowiedzenie umowy będzie się wiązać z jeszcze większymi stratami finansowymi.

Posiadacze kredytów obrotowych

Kredyty obrotowe przez lata cieszyły się dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Problem w tym, że w przypadku kredytów ze zmiennym oprocentowaniem koszt ich obsługi jest coraz wyższy. W takiej sytuacji najlepiej jest jak najszybciej rozliczyć się z bankiem i zrezygnować z dalszego korzystania z przyznanej puli środków.

Posiadacze kredytów gotówkowych

Kredyty gotówkowe mają spore wzięcie wśród jednoosobowych działalności gospodarczych, ponieważ uzyskane w ten sposób środki można spożytkować na dowolny cel. Problem w tym, że koszty obsługi takiego kredytu w ciągu ostatnich miesięcy zwiększyły się niemal o 100 procent. To już nie jest tani pieniądz.

Posiadacze kart kredytowych

Nie brakuje przedsiębiorców, którzy aktywnie korzystają z karty kredytowej do opłacania bieżących wydatków firmowych. Spłacanie zadłużenia w terminie bezodsetkowym jest niestety coraz trudniejsze, a to rodzi ryzyko konieczności ponoszenia wysokich kosztów obsługi kredytu. Lepiej więc zrezygnuj z karty i zacznij racjonalniej zarządzać budżetem firmowym.

Posiadacze kredytów hipotecznych

Wśród drobnych przedsiębiorców nie brakuje również osób, które mają na barkach ogromny kredyt hipoteczny, w dodatku udzielony na mało korzystnych warunkach (banki uznają przedsiębiorców za bardziej ryzykownych klientów). W takim przypadku każda podwyżka stóp procentowych stanowi poważne zagrożenie dla budżetu domowego, a tym samym firmowego właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.