Mały ZUS w 2023 roku – ile wynosi?

Mateusz Rąbalski
03.04.2023

Mały ZUS to duża ulga finansowa, z której mogą skorzystać z początkujący przedsiębiorcy (nie mylić z Małym ZUS Plus). Dzięki temu rozwiązaniu właściciel firmy przez 24 miesiące opłaca za siebie mocno obniżone składki na ubezpieczenie społeczne. W 2023 roku stawki i tak wzrosły, a to nie koniec podwyżek. Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.

Dwie podwyżki w 2023 roku

W 2023 roku przedsiębiorcy opłacający Mały ZUS muszą się liczyć z dwiema podwyżkami opłat. Pierwsza weszła w życie 1 stycznia, druga dopiero przed nami – zacznie obowiązywać od 1 lipca.

Dlaczego? Ponieważ w 2023 roku dwukrotnie wzrośnie płaca minimalna, a to ona jest podstawą do wyliczani a składek na ubezpieczenie społeczne.

Mały ZUS do czerwca 2023 roku

W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku suma składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców opłacających Mały ZUS wynosi 331,26 zł. Ta kwota obejmuje składkę emerytalną, rentową, chorobową i wypadkową, bez Funduszu Pracy oraz oczywiście składki zdrowotnej, płaconej od dochodu (lub ryczałtem, w przypadku ryczałtowców).

Mały ZUS od lipca 2023 roku

1 lipca 2023 roku przedsiębiorcy opłacający Mały ZUS (i wszyscy pozostali) odczują skutki drugiej w ciągu roku podwyżki płacy minimalnej. Znajdzie to natychmiastowe odbicie w wysokości składek na ubezpieczenie społeczne.

W połowie roku suma składek opłacanych przez przedsiębiorców na Małym ZUS wzrośnie do 341,72 zł, a więc będzie o około 10 zł wyższa niż do końca czerwca. Niby niewiele, natomiast każda podwyżka danin publicznych uszczupla budżet przedsiębiorstwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.