Lokaty bankowe – jak wybrać najlepszą?

Jerzy Biernacki
28.05.2021

Lokaty bankowe, zwane również depozytami terminowymi, to popularny sposób na oszczędzanie. Lokatę zakładamy w banku na określony czas, a po upływie ustalonego okresu otrzymujemy zwrot ulokowanej kwoty wraz z odsetkami. Jest to więc znacznie korzystniejsze rozwiązanie niż przechowywanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie. Jakie rodzaje lokat wyróżniamy i na co zwrócić uwagę, decydując się na ten instrument finansowy?

Rodzaje lokat bankowych

Terminowa, rentierska, a może strukturyzowana? Wyróżniamy wiele rodzajów lokat bankowych, a wybór odpowiedniej wcale nie jest łatwy. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych rodzajów.

  • Lokata jednodniowa – zawierana na… jeden dzień. Na co komu taka lokata? Otóż lokata jednodniowa umożliwia dzienną konsolidację odsetek, a po jednym dniu otrzymujemy wpłaconą kwotę powiększoną o odsetki. To dobre rozwiązanie dla tych, którym zależy na szybkim pomnażaniu oszczędności.
  • Lokata terminowa – najpopularniejszy rodzaj lokaty bankowej. Taką lokatę zakładamy na określony czas, np. miesiąc, pół roku czy 3 lata. W tym czasie naliczane są odsetki, które możemy odebrać wraz z wpłaconą kwotą po upływie określonego w umowie okresu. Jeśli jednak będziemy potrzebowali pieniędzy wcześniej, musimy się liczyć z tym, że nie otrzymamy żadnych odsetek.
  • Lokata rentierska – opiera się na złożeniu dużego depozytu na długi czas. Odsetki naliczane są raz w miesiącu i przekazywane na konto właściciela lokaty. 
  • Lokata strukturyzowana – bank dzieli depozyt na dwie części: jedną lokuje w instrumenty bezpieczne (np. obligacje), a drugą w ryzykowne (np. giełda). Tego typu lokata może przynieść duży zysk albo duże straty, dlatego polecana jest osobom w stabilnej sytuacji finansowej. 

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Rodzaj lokaty to nie wszystko – podczas wyboru tego instrumentu finansowego zwróć również uwagę na inne czynniki, takie jak wysokość oprocentowania czy okres trwania.

Wysokość oprocentowania 

Oprocentowanie lokaty może być stałe lub zmienne. Najpopularniejsze są lokaty bankowe z oprocentowaniem stałym, które jest niezmienne przez cały okres przechowywania depozytu. Jeśli jednak zdecydujesz się na lokatę z oprocentowaniem zmiennym, musisz liczyć się z tym, że wysokość oprocentowania będzie zależna od wahania stóp procentowych na rynku – takie rozwiązanie jest ryzykowne, choć może się również opłacić. 

Okres trwania lokaty

Miesiąc, 6 miesięcy, rok, a może 3 lata? Lokaty krótkoterminowe pozwalają na uzyskanie odsetek w krótkim czasie – nawet po 1 dniu. Z kolei długoterminowe lokaty bankowe (nawet do 36 miesięcy) często wiążą się z ryzykiem utraty odsetek w przypadku wcześniejszej wypłaty. Jeśli więc decydujesz się na lokatę długoterminową, warto sprawdzić, czy bank gwarantuje odsetki nawet w przypadku zerwania umowy przed terminem. Oczywiście lokata zawarta na długi okres pozwala wypracować wyższe odsetki niż taka, którą zwieramy na 1 dzień lub miesiąc.

Ranking lokat bankowych 

W jakim banku założyć lokatę? Możesz to sprawdzić w kilka minut, korzystając z internetowej porównywarki lokat. Po wybraniu kwoty, okresu trwania i oprocentowania otrzymasz ranking lokat bankowych. Następnie możesz także sprawdzić zysk, jaki wypracuje Twoja lokata – wystarczy, że podasz kwotę, czas oszczędzania i oprocentowanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie