Leasing w procedurze uproszczonej – na czym to polega?

Marek Szydełko
02.04.2024

Wielu przedsiębiorców sądzi, że uzyskanie leasingu jest trudne i czasochłonne. Owszem, może być, natomiast warto pamiętać o opcji zastosowania procedury uproszczonej. Co to takiego? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Czym jest procedura uproszona leasingu?

Procedura uproszczona, jaka sama nazwa wskazuje, jest mocno skróconym procesem przyznawania finansowania w formie leasingu. Podczas gdy standardowa procedura może zająć nawet kilka tygodni, wymagając dokładnej analizy wielu dokumentów, z dokładnym prześwietleniem sytuacji finansowej przedsiębiorcy, tutaj wszystko da się załatwić prawie od ręki.

Procedurę uproszczoną można zastosować w przypadku, gdy:

  • Mamy już wybrany konkretny, gotowy do zakupu przedmiot leasingu, na przykład samochód osobowy z uzgodnioną ceną;
  • Przedsiębiorca w pełni zgadza się na warunki leasingu przedstawione mu w ofercie;
  • Nie ma sporów dotyczących okresu spłaty leasingu oraz jego zabezpieczenia;
  • Przedsiębiorca jest jedyną stroną postępowania, nie ma wspólników, posiada pełnię praw do reprezentowania siebie i swojego przedsiębiorstwa oraz zawierania umów finansowych;

Warunek: dobre zabezpieczenie leasingu

Na załatwienie leasingu w procedurze uproszczonej mogą liczyć w zasadzie tylko ci przedsiębiorcy, którzy przedstawią bardzo dobre zabezpieczenie spłaty, czyli po prostu udowodnią posiadanie odpowiednich środków finansowych. Można to zrobić poprzez zadeklarowanie wysokiej opłaty początkowej, nazywanej też wpłatą inicjalną.

Jeśli np. przedsiębiorca zadeklaruje, że wpłaci 40% wartości przedmiotu leasingu netto, to nie będzie żadnego problemu z zastosowaniem procedury uproszczonej. Wówczas wszystkie formalności związane z uzyskaniem finansowania da się załatwić nawet w ciągu kilku dni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie