Kupować czy wynajmować? To odwieczny dylemat, na który nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dotyczy on zarówno mieszkań, jak i powierzchni biurowych, hal czy magazynów. Cudowna recepta nie istnieje, ale warto wiedzieć co, przed nabyciem nieruchomości, należy wziąć pod uwagę.
Przed wynajęciem magazynu koniecznie trzeba zdobyć jak najwięcej informacji o miejscu, w którym jest zlokalizowany interesujący nas obiekt. Najlepiej, jeżeli będzie się on znajdował w bezpośrednim sąsiedztwie naszej firmy. Pozwoli to uniknąć zbędnych kosztów związanych między innymi z transportem produktów czy surowców. Duże znaczenie ma też łatwość dojazdu do magazynu - solidna infrastruktura drogowa jest zaletą nie do przecenienia. Nie mniej ważnym czynnikiem jest oczywiście cena wynajmu, która w dużej mierze zależna jest od wielkości obiektu. Warto dokładnie przemyśleć kwestię tego, jak duża powierzchnia będzie nam niezbędna do prowadzenia działalności, by nie przepłacać. Przed sfinalizowaniem transakcji dobrze jest upewnić się, że magazyn jest solidnie wykonany i spełnia wymagania, by prowadzić w nim działalność - na przykład czy znajdują się w lokalu pomieszczenia biurowe i czy są doprowadzone media.
Ale przede wszystkim należy się zastanowić, czy bardziej opłacany od wynajmu nie będzie zakup magazynu. Jeżeli nasze plany produkcyjne są długoterminowe, a firma ma solidne podstawy finansowe, to rozwiązanie może być bardziej opłacalne. Z pewnością większe jest zapotrzebowanie na magazyny do wynajęcia, ale świadczy to tylko o ostrożności inwestorów. Zakup magazynu ma bowiem swoje zalety - wbrew pozorom, zakup w dłuższej perspektywie może okazać się tańszy niż wynajem. Problem może stanowić jedynie znalezienie obiektu, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania. Często trzeba się liczyć również z tym, że magazyn trzeba będzie wyremontować lub przebudować. Niezdecydowani mogą się skusić na trzecią możliwość, jaką jest budowa własnego magazynu. Żadna z tych opcji nie jest idealna. Przed podjęciem decyzji dokładnie należy przeanalizować własne potrzeby i możliwości.