Koszty utrzymania samochodu firmowego. Tanio nie jest

Antoni Kwapisz
25.07.2022

Samochód to dla wielu przedsiębiorców jedna z pierwszych inwestycji we własny biznes. Panuje powszechne przekonanie, że będąc właścicielem firmy można sobie pozwolić na posiadanie fajnego auta, najlepiej z wyższej półki – niekoniecznie kupionego za gotówkę. No cóż, jesteśmy gotowi z tym polemizować, natomiast jeśli już jesteś zdecydowany na zakup samochodu firmowego, to przynajmniej dowiedz się, jakie koszty poniesiesz z tego tytułu w całym okresie eksploatacji pojazdu.

Zakup paliwa

To największy stały koszt posiadania samochodu firmowego. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy ceny paliw biją kolejne rekordy, rozsądnie jest zastanowić się nad zakupem auta, które jest oszczędne. Jeśli zamierzasz poruszać się nim głównie w mieście i wykorzystywać na dojazdy do pracy, to rozważ zainwestowanie w samochód z napędem hybrydowym lub elektrycznym.

Serwis

Okresowe serwisowanie samochodu stanowi spore obciążenie finansowe, a już szczególnie wtedy, gdy auto jest awaryjne. Nawet nowy samochód wymaga dorocznego przeglądu gwarancyjnego wraz z wymianą podstawowych części i płynów eksploatacyjnych.

Zakup ubezpieczenia

Ubezpieczenie OC i AC to potężny koszt związany z użytkowaniem samochodu. OC jest w Polsce obowiązkowe, natomiast AC to ubezpieczenie dobrowolne, które jednak warto wykupić, jeśli masz wartościowy samochód firmowy i chcesz się uchronić przed wysokimi kosztami napraw powypadkowych czy tym bardziej finansowymi skutkami kradzieży pojazdu.

Raty leasingowe

Ten koszt dotyczy oczywiście wzięcia samochodu w leasing, co wciąż cieszy się w Polsce dużą popularnością. Leasing przede wszystkim nie wymaga angażowania dużych środków finansowych w zakup pojazdu, który spłacamy w comiesięcznych ratach, na koniec wykupując go od leasingodawcy – najczęściej za symboliczną kwotę.

Spadek wartości pojazdu

O tym koszcie często się zapomina. Warto zatem zdawać sobie sprawę z tego, że samochód firmowy nie jest inwestycją. Wynika to z faktu, iż jego wartość systematycznie spada, przez co po 3-4 latach eksploatacji pojazd może być nawet o połowę tańszy w porównaniu z ceną zakupu.

Parkingi, opłaty drogowe

Te koszty mogą być dość istotne dla budżetu firmy, jeśli planujesz intensywnie użytkować pojazd, często jeździć nim w trasy po Polsce lub za granicę, a także parkować w centrach miast. Wówczas do kosztu eksploatacji pojazdu dolicz opłaty za autostrady, winiety oraz bilety parkingowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie