Koniec z wykupem prywatnym auta z leasingu? Polski Ład uderzy przedsiębiorców po kieszeni!

Jerzy Biernacki
19.07.2021

Od razu zaznaczamy, że to nie jest jeszcze oficjalna informacja, ponieważ nie nastąpiła zmiana w przepisach. Zapowiedział ją jednak wiceminister finansów Jan Sarnowski. Wszystko wskazuje na to, że jeśli Sejm przyjmie tzw. „Polski Ład”, to od 2022 roku przestanie obowiązywać korzystne dla przedsiębiorców rozwiązanie polegające na prywatnym wykupie auta z leasingu. Sprzedaż takiego samochodu ma być opodatkowana. Szczegóły znajdziesz w naszym artykule.

Jak jest dzisiaj?

W świetle wciąż obowiązujących przepisów przedsiębiorca, który wziął samochód w leasing operacyjny i odliczał raty leasingowe od podatku dochodowego oraz VAT (w 75 proc.), po zakończeniu umowy ma prawo wykupić auto prywatnie. Oznacza to, że nie musi wprowadzać go do ewidencji środków trwałych firmy.

Przykładowo: wykup wynosi 1 zł + VAT. Leasingodawca wystawia przedsiębiorcy fakturę końcową, której ten nie rozlicza w działalności i rejestruje samochód na siebie prywatnie. Po upływie 6 miesięcy od zakończenia umowy ma prawo sprzedać auto na umowę kupna-sprzedaży, dzięki czemu taka transakcja nie stanowi dla niego przychodu z działalności gospodarczej, a więc jest nieopodatkowana (zarówno PIT, jak i VAT). Oczywiście w tym czasie właściciel samochodu nie może zaliczać wydatków na jego eksploatację do kosztów uzyskania przychodu.

Takie rozwiązanie sprawia, że leasing operacyjny jest dość atrakcyjnym rozwiązaniem dla firm, które potrzebują stałego kosztu, ale nie chcą później mieć przychodu ze sprzedaży auta. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów „Polski Ład” ma to ukrócić.

Jak będzie?

Jeśli zapowiedź, a w zasadzie groźba resortu zostanie zmaterializowana, to leasing samochodów z pewnością straci na atrakcyjności. Ministerstwo chce, aby po zakończeniu umowy przedsiębiorca miał obowiązek wprowadzić wykupiony pojazd do środków trwałych. Oznacza to, że jego sprzedaż będzie stanowić przychód z działalności i tym samym będzie podlegać opodatkowaniu.

Jedynym sposobem na uniknięcie podatku będzie wyprowadzenie samochodu z działalności do majątku prywatnego przedsiębiorcy, jednak wówczas zwolnienie będzie przysługiwać dopiero po 6 latach (!) liczonych od momentu wyciągnięcia auta z ewidencji środków trwałych.

Propozycja Ministerstwa Finansów jest skrajnie niekorzystna i mocno zaskoczyła przedsiębiorców, którzy jeszcze kilka tygodni temu wzięli samochód w leasing operacyjny kierując się właśnie obecnie obowiązującymi przepisami.

Na ten moment nie wiemy, czy i w jakim kształcie wejdzie w życie nowelizacja przepisów. Nie wiemy również, czy będzie tutaj obowiązywać zasada, iż prawo nie działa wstecz – logika podpowiada, że tak powinno być, jednak wielokrotnie już przekonaliśmy się, że polski fiskus niekoniecznie kieruje się logiką, a tym bardziej interesami przedsiębiorców.

Po wprowadzeniu tej zmiany leasing operacyjny może wręcz przestać się opłacać. Na popularności zyska natomiast wynajem długoterminowy oraz gotówkowy zakup tańszych, używanych samochodów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie