Kiedy musisz rozliczać się z kontrahentami i klientami, korzystając z rachunku bankowego?

Krzysztof Jagielski
24.03.2017

Prowadząc firmę, z pewnością współpracujesz z wieloma podmiotami. Czy wiesz, kiedy będziesz zobowiązany rozliczyć się np. ze swoim kontrahentem, korzystając z rachunku bankowego?

Osoby, które na dniach założyły działalność gospodarczą, najczęściej mają spory problem, jeżeli chodzi o rachunek bankowy – nie zawsze wiedzą, jaki założyć. Szukając dobrego konta, pod uwagę biorą nie tylko rachunki firmowe, lecz także standardowe, czyli przeznaczone dla klientów indywidualnych.

Jak wybrać najlepsze konto firmowe? Okazuje się, że nie jest to wcale łatwe, ale konieczne. Dlaczego? Bo czasem niezbędne jest rozliczanie się m.in. z kontrahentami właśnie za pomocą przelewów.

Kiedy musisz rozliczać się za pomocą rachunku bankowego?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne jest zapoznanie się z zapisami znajdującymi się w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. To właśnie tam znajduje się zapis, zgodnie z którym przedsiębiorca jest zobowiązany rozliczać się za pośrednictwem rachunku bankowego wówczas, gdy:

  • stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,
  • jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. euro (bez względu na liczbę wynikającej z nich płatności).

W dwóch powyższych sytuacjach nie możesz rozliczyć się z kontrahentem w inny sposób niż właśnie za pomocą rachunku bankowego.

Bardzo prawdopodobne, że korzystając z rachunku firmowego, będziesz miał też dostęp do specjalnej platformy, za pomocą której będziesz mógł kontrolować płatności czy wystawiać faktury. W praktyce ułatwi ci to prowadzenie działalności, nie będziesz też musiał nabywać zewnętrznego programu, co pozwoli zaoszczędzić sporą kwotę w skali roku.

Kiedy przyda się rachunek bankowy?

Jeżeli zamierzasz prowadzić działalność gospodarczą w sieci (np. sklep internetowy), to również musisz mieć dostęp do rachunku bankowego. Dlaczego? Potencjalnych klientów do zakupu z pewnością zniechęci informacja, że muszą ci wysłać przelew pocztowy.

Posiadając rachunek bankowy, będziesz mógł w wygodny sposób rozliczyć się z potencjalnymi klientami. To jednak nie wszystko – będziesz mógł również regulować swoje zobowiązania wobec ZUS-u i urzędu skarbowego.

Jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany opłacać składki ZUS i odprowadzać podatek. Wypełnianie co miesiąc druków i wizyty na poczcie mogą być bardzo męczące. Właśnie z tego względu najlepiej zrobisz, jeżeli będziesz zlecać przelewy, korzystając z posiadanego rachunku bankowego.

Co jeszcze musisz wiedzieć o rachunku bankowym, prowadząc działalność gospodarczą?

Konieczność posiadania rachunku bankowego przez przedsiębiorcę nie wynika tylko z wyżej wymienionej ustawy, lecz także z ustawy o VAT. Warto pamiętać, że pracownicy urzędów skarbowych dość niechętnie zwracają nadwyżkę podatku na standardowe konto prowadzone przez bank dla przedsiębiorcy. Takich problemów nie mają te osoby prowadzące działalność gospodarczą, które jednak – zamiast zwykłego rachunku – posiadają rachunek firmowy.

Jeżeli chcesz skorzystać z rozszerzonej funkcjonalności rachunku bankowego i jednocześnie zaoszczędzić sobie sporo nerwów związanych z tłumaczeniem się w urzędach, to najlepiej zrobisz, wybierając rachunek firmowy. Pamiętaj – taki nie musi być drogi, wystarczy, że gruntownie sprawdzisz ofertę banków.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie