Jakie wydatki związane z firmową stroną www można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Piotr Kowalczyk
30.06.2020

Posiadanie firmowej strony internetowej nie jest dziś żadnym przywilejem, ale koniecznością. Każda firma, która chce się skutecznie promować i pozyskiwać klientów z Internetu, musi mieć profesjonalną witrynę wizerunkową. Jej zaprojektowanie, ale i późniejsze utrzymanie wiążę się oczywiście z niemałymi kosztami. Na szczęście wszystkie te wydatki można bez problemu rozliczyć w swojej działalności gospodarczej. Sprawdź, co będzie kosztem uzyskania przychodu w przypadku firmowej strony www.

Usługa wykonania firmowej strony internetowej

To największy koszt, jaki można rozliczyć w działalności. Stworzenie profesjonalnej strony internetowej kosztuje co najmniej kilka tysięcy złotych, ale zdecydowanie nie warto na tym oszczędzać, ponieważ mówimy tutaj o wizytówce firmy i pierwszym elemencie jej wizerunku, z jakim zetkną się klienci.

Zakup domeny

Nie jest to duży koszt, ponieważ wolną domenę można mieć już za kilkadziesiąt złotych rocznie. Na początku dochodzi jeszcze koszt rejestracji domeny. Gorzej, gdy nazwa, na której bardzo nam zależy, jest już zajęta. Wówczas trzeba spróbować ją odkupić, a tutaj w grę mogą już wchodzić kwoty cztero- i pięciocyfrowe.

Hosting

Bardzo ważny element, na którym nigdy nie oszczędzamy. Od jakości hostingu zależy nie tylko sprawność działania strony internetowej, ale także poczty e-mail oraz bezpieczeństwo firmowych danych. Koszt dobrej usługi hostingowej to kilkaset złotych rocznie.

Teksty na stronę www

Warto w nie zainwestować, aby od razu robić świetne wrażenie na klientach odwiedzających stronę. Dobry copywriter weźmie około 100 złotych netto za tekst do jednej zakładki.

Pozycjonowanie witryny

Tutaj trudno jest oszacować koszty, ponieważ wszystko zależy od tego, w jakiej branży działa firma, a także od czasu trwania kampanii. Można natomiast przyjąć, że skuteczne pozycjonowanie wiążę się z wydatkiem na poziomie od około 500 złotych miesięcznie.

Administrowanie stroną

Jeśli nie chcemy robić tego samodzielnie, można to zlecić np. twórcy strony internetowej. Koszt administrowania witryną zależy od zakresu obowiązków.

Opieka techniczna

Gwarantuje, że opiekun usunie wszelkie błędy oraz uratuje zawartość strony w razie np. ataku hakerskiego. Zdecydowanie warto w to zainwestować – mówimy tutaj o kosztach rzędu kilkuset złotych za kwartał.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.