Jak zmaksymalizować zyski z depozytów bankowych?

Mariusz Siwko
02.12.2022

Depozyty bankowe, na przykład konto oszczędnościowe czy lokata, to popularne produkty inwestycyjne. Ich najważniejszą zaletą jest bezpieczeństwo – depozyt jest chroniony gwarancją bankową do 100 tys. euro. Z drugiej strony wkładając pieniądze na lokatę czy konto oszczędnościowe nie można liczyć na spektakularne zyski. Są natomiast sposoby na to, aby je zmaksymalizować, o czym przeczytasz w naszym poradniku.

Zacznij od przeanalizowania oferty depozytowej

Na dobry początek warto rozejrzeć się za najlepszymi ofertami. Pomocne będą tutaj internetowe porównywarki lokat i kont oszczędnościowych. Gdy jakiś bank ma zdecydowanie najlepszą ofertę na rynku, to od razu weź ją na celownik i sprawdź warunki założenia np. lokaty.

Nie wahaj się założyć konta w innym banku

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że banki poprzez dobre oferty depozytów po prostu wabią klientów i chcą ich mocniej związać ze sobą. Często jest tak, że aby móc np. założyć lokatę na wysoki procent, należy równolegle otworzyć rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Nie jest to wielki problem i nie trzeba się tego obawiać. Po wygaśnięciu lokaty po prostu zamykamy rachunek i po sprawie.

Zapomnij o wierności swojemu bankowi!

Największym błędem popełnianym przez oszczędzających Polaków jest trzymanie swoich środków wciąż na tym samym rachunku czy lokacie, nawet jeśli warunki już dawno przestały być konkurencyjne. Wierność bankowi naprawdę się nie opłaca. Banki traktują stałych klientów o wiele gorzej niż nowych, dlatego szukaj korzystniejszych ofert i bez skrupułów korzystaj z nich, nawet jeśli jesteś zadowolony z dotychczasowej obsługi w swoim obecnym banku.

Przenoś depozyt, gdy tylko pojawi się dobra oferta

Aby zmaksymalizować zyski z depozytów bankowych trzeba się wykazać odrobiną zaangażowania. Zwykle najlepsze oferty obejmują okres 3-6 miesięcy, po czym oprocentowanie konta oszczędnościowego czy lokaty drastycznie spada. W takim momencie należy od razu przenieść swoje środki do innego banku, który oferuje dużo wyższe oprocentowanie – i tak w kółko.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie