Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Marek Szydełko
06.09.2022

Konto oszczędnościowe to wygodny produkt bankowy dla osób, które posiadają jakieś oszczędności, nie chcą ich inwestować np. na giełdzie czy „mrozić” na lokacie, a jednocześnie oczekują choćby przyzwoitego oprocentowania. Banki mają dla nas coraz lepsze oferty, dlatego warto wiedzieć, czym się kierować przy wyborze konta oszczędnościowego. Najważniejsze szczegóły, na które trzeba zwrócić uwagę, omawiamy w naszym poradniku.

Kryterium oprocentowania

Oczywiście zawsze zaczynamy od sprawdzenia, który bank oferuje najwyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym. W chwili pisania tego poradnika można liczyć na około 6-7 proc., co oczywiście tylko częściowo chroni oszczędności przed realną utratą wartości w wyniku inflacji. No cóż, alternatywą są tylko obligacje skarbowe indeksowane inflacją lub ryzykowne produkty inwestycyjne, na co nie każdy się zdecyduje.

Limit wpłat

Wybierając konto oszczędnościowe koniecznie zwróć uwagę na to, jaki jest limit wpłaty. Chodzi o to, że banki często oferują atrakcyjne oprocentowanie np. 7 proc., ale tylko do kwoty 50 tys. zł. Każda kwota powyżej limitu jest już oprocentowana standardowo, czyli niemal wcale.

Częstotliwość kapitalizacji odsetek

Przy krótkich okresach deponowania oszczędności (np. 3 miesiące) nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, natomiast zawsze korzystniej jest wybrać konto oszczędnościowe z dzienną lub przynajmniej miesięczną kapitalizacją. Dlaczego? Ponieważ wówczas naliczone odsetki od razu zaczynają pracować, czyli także zostają objęte oprocentowaniem.

Opłaty

Koniecznie sprawdź, czy bank nie nalicza jakichś opłat za prowadzenie konta oszczędnościowego. Szczególnie trzeba uważać na koszty wypłaty środków z konta ponad ustalonym limitem, najczęściej jednej darmowej wypłaty. Oznacza to, że jeśli np. w danym miesiącu postanowisz dwukrotnie wypłacić część środków, to bank za tę drugą transakcję pobierze od Ciebie np. 10 złotych.

Konieczność założenia konta głównego

Trzeba uważać na pewien kruczek. Otóż banki często proponują promocyjne warunki dla konta oszczędnościowego, ale jednocześnie wymagają, aby klient od razu założył konto główne, czyli zwykły ROR. Jeśli nie potrzebujesz i nie chcesz dodatkowego rachunku, to skup się na ofertach kont oszczędnościowych zakładanych bez konieczności nawiązania bliższej relacji z bankiem. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie